Cztery dni folku

XV Festiwal Nowa Tradycja
Anna Wilczyńska, 14 maja 2012
Finał XIV Nowej Tradycji
Fot. Kamil Piotrowski
Wielkimi krokami zbliża się jeden z najważniejszych festiwali folkowych w Polsce - Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Piętnasta edycja to m.in. wręczenie nagród, koncert konkursowy oraz gwiazdy.

To już jubileuszowa, XV edycja Festiwalu, którego głównym celem jest promocja folku oraz młodych zespołów inspirujących się muzyką ludową i mniejszości etnicznych zamieszkujących nasz kraj. Z tej okazji Polskie Radio wydało płytę pt. "Antologia polskiego folku". Jest to składanka z utworami finalistów Festiwalu "Nowa Tradycja" z lat 1998-2011, która jednocześnie pełni funkcję kroniki tego konkursu.

Jak co roku, czekają nas stałe elementy programu tego folkowego święta. Pierwszy dzień festiwalu, czwartek, 17 maja rozpocznie się wręczeniem nagród zwycięzcom konkursów na najlepsze Fonogramy ubiegłego roku. Ogłoszone zostaną również oficjalne wyniki plebiscytu internautów "Wirtualne Gęśle" na najlepszą folkową płytę 2011. Następnie zabrzmi instrumentalna i wokalna muzyka źródeł z Kurpiów. Akcent jubileuszowy stanowić będzie późniejszy występ grup należących do czołówki polskiego folku: Muzykantów, Swoją Drogą, Kwadrofonik oraz zeszłorocznych zdobywców Grand Prix i Nagrody im. Niemena, Agaty Siemaszko z Kubą Wilkiem.

Piątkowe i sobotnie popołudnie, odpowiednio: 18 i 19 maja, upłynie pod znakiem zmagań konkursowych. W tym roku zgłosiło się aż 52 wykonawców, z których tylko dwunastu jury zakwalifikowało do prezentacji publicznej. Pełna lista finalistów dostępna jest tu.

Druga część w/w wieczorów to już "standardowe" koncerty. W piątek wystąpi Się Gra oraz laureaci "Folkowego Fonogramu Roku" 2011 za płytę "Tajno Biav - Secret Marriage" zespół Čači Vorba. W sobotę z kolei usłyszymy Mazovian Quintet - nowy projekt Bartosza Niedźwieckiego, łączący mazowiecką muzykę ludową z jazzem. Następnie na scenie pojawi się jedna z zagranicznych gwiazd festiwalu, Mostar Sevdah Reunion. Grupa jest jednym z najbardziej znanych zespołów bałkańskich na świecie - współpracowali m.in. z legendami bluesa - B.B. Kingiem, Van Morrisonem i sławami muzyki romskiej - Ljiljaną Buttler i Esmą Redzepową. Wykonują tradycyjne dla swego regionu pieśni miłosne zwane sevdalinkami. Warto wspomnieć, że artystów wokalnie wspierać będzie laureatka Grand Prix 2011 - wspomniana wcześniej Agata Siemaszko.

Niedziela to wielka gala z koncertem laureatów oraz występem kolejnej gwiazdy: grecko-hiszpańsko-irańskiego tria Petrakis Lopez Chemirani wraz z grecką wokalistką Marią Simoglou. Artyści są doświadczonymi muzykami, którzy grają już od lat w innych formacjach (L’Ham de Foc, Chemirani Ensemble) i współpracują z wybitnymi artystami w swoich rodzinnych krajach. Petrakis, Lopez i Chemirani wywodzą się z trzech różnych tradycji muzycznych, ale podstawą ich zainteresowań jest muzyka z rejonu basenu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu.

Codziennie po koncertach w Studio PR działać będzie Klub Festiwalowy - w tym roku zlokalizowany w klubie "UrsynOff".
W trakcie "Nowej Tradycji" wybierzemy też nagrodę publiczności - "Burzę Braw".

Program imprezy znajduje się w naszym dziale "wydarzenia".

Źródło: http://www2.polskieradio.pl/nowatradycja/

17-20.05.2012 XV Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Warszawa

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu