Marka "Patrycja Napierała"

Specjalna seria bodhranów w Holandii
Ewelina Grygier, 23 kwietnia 2012
Bodhran z Metloef Drums
Fot. Press
Robert Forkner, wytwórca bodhranów Metloef Drums rozpoczął produkcję specjalnej serii instrumentów sygnowanych nazwiskiem polskiej bodhranistki. Pierwszy z nazwiskiem Polki na obręczy trafił do naszej bohaterki w styczniu.

Robert Forkner, od 1998 roku wytwórca instrumentów perkusyjnych, bodhranista - grywał w różnych składach, między innymi w amerykańskim Tea Merchants. Obecnie muzykuje przede wszystkim na sesjach. Na jego instrumentach grają muzycy z całego świata, w tym także z Polski: Patrycja Napierała (Balkan Sevdah, Danar, Maayan, Shannon) oraz Patryk Hołoga z Gwerenn.

Od niedawna dostępna jest specjalna wersja bodhranów - seria sygnowana jest przez Patrycję Napierałę, a każdy egzemplarz jest numerowany. Co sprawiło, że bębny firmuje Polka?

- "Wybrałem Patrycję z kilku powodów - mówi Robert Forkner - po pierwsze, jest ona bardzo dobrym muzykiem, po drugie, już od wielu, wielu lat gra na instrumencie zrobionym przeze mnie. Jak dotychczas wszystkie sygnowane bodhrany robione były dla Irlandczyków, tylko pewien amerykański bodhranista i Patrycja nie pochodzą z Irlandii i mają swoją serię bodhranów.“

Mimo, że Patrycja gra na bodhranie już od 15 lat, z czego w większości na instrumentach Metloef Drums, ścisła współpraca z Robertem Forknerem jest jednak dość nowym tematem:

- "Robert poprosił mnie, abym przetestowała jego nowe, dziwnie wyglądające bodhrany. Podczas jednej z sesji irlandzkich w pubie Mulligans w Amsterdamie, po przetestowaniu dziesiątego instrumentu, rozpoczęła się rozmowa, w której Rob zachwycony moją grą, zapytał czy zgodziłabym się na wypuszczenie serii bodhranów, sygnowanych przeze mnie. Oczywiście można było spodziewać się mojej reakcji. To jest bardzo świeży temat, który cały czas postępuje. Pierwszy nowy, sygnowany bodhran, trafił do mnie jakoś w styczniu, podczas prób z Shannonem. W związku z tym od razu mogłam go wypróbować.

Swoje serie sygnowanych bodhranów wykonanych przez Metloef Drums ma jak dotąd tylko kilka osób:  Colm Phelan, Robbie Walsh, Niall Preston i Mark Stone, tym bardziej cieszy to, że do tej elitarnej grupy dołączyła Polka - Patrycja Napierała. Gratulujemy!

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu