Zmagania o Basztę

Festiwal folkloru w Kazimierzu Dolnym
Anna Wilczyńska, 14 czerwca 2012
W Kazimierzu nad Wisłą
Fot. Jarosław Żeliński
Koniec czerwca to czas, kiedy pasjonaci tradycyjnych brzmień podążają do Kazimierza nad Wisłą, aby wziąć udział w najbardziej prestiżowym festiwalu folkloru w Polsce. To także okazja, aby zwiedzić to urokliwe miasto.

Tej imprezy nie trzeba reklamować - nawet osoby całkiem nie znające się na folklorze wiedzą, że na scenie ustawionej na kazimierskim rynku odbywa się co roku Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Stałe elementy programu to m.in. koncerty konkursowe, zabawa, Targi Sztuki Ludowej, korowód zespołów oraz klub festiwalowy. W konkursie przyznawane są nagrody w różnych kategoriach - kapel, zespołów śpiewaczych, solistów śpiewaków, solistów instrumentalistów, folkloru rekonstruowanego. Główny laur, który można tu zdobyć, to słynna Baszta.

"Celem festiwalu jest przegląd, ochrona i dokumentacja tradycji autentycznego repertuaru, stylu muzykowania  i śpiewu ludowego, a także popularyzacja i ożywianie tych tradycji w społeczeństwie", jak czytamy w regulaminie. Tej ostatniej służy na pewno kategoria konkursowa "Duży - Mały". Startują w niej dzieci i młodzież, która nauczyła się pieśni i utworów od swoich mistrzów, często z rodziny - rodziców, dziadków. Ten konkurs pełni bardzo ważną rolę edukacyjną. Nowością festiwalu jest w tym roku osobna kategoria dla wykonawców, którzy przyswoili repertuar inną, odmienną drogą niż tradycyjna (bezpośredni przekaz). Czas pokaże, czy zmieni to charakter imprezy, która też ma już swoją stałą formułę i odbywa się po raz 46.

Poza rywalizacją, w klubie festiwalowym Tyndyryndy, jak zwykle mnóstwo atrakcji: warsztaty dla dzieci, warsztaty tańca i śpiewu, koncerty oraz potańcówki do białego rana. Dla muzyków ciekawą pozycją programu będzie na pewno targowisko instrumentów. Pojawi się też akcent wspomnieniowy -  wystawa zdjęć zmarłego w marcu br. wybitnego śpiewaka z Roztocza, Stanisława Fijałkowskiego.

W trakcie imprezy prawie w każdym zakątku Kazimierza można usłyszeć muzykę ludową - na rynku, w knajpach, oraz nad Wisłą, gdzie często nieformalne śpiewy i ogniska trwają do białego rana. Klimat ten jest niepowtarzalny i przyciąga tu rzesze turystów - nawet tych, którzy na co dzień nie pasjonują się folklorem.

Źródło: http://www.wok.lublin.pl/fksl/festiwal2012/index12.htm

Dziękujemy Jarkowi Żelińskiemu za udostępnienie zdjęć, kadrownie od redakcji.

 

46 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, 28.06 -1.07.2012, Kazimierz Dolny nad Wisłą.


 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu