Wielokulturowy blues

Studencki Festiwal Muzyki Bluesowej "Bluesroads"
Anna Wilczyńska, 14 maja 2012
Maja Kleszcz i Wojtek Krzak
Fot. Kamil Piotrowski
Tegoroczny festiwal "Bluesroads" upłynie pod hasłem "Blues na rozdrożu kultur". Dzięki temu przekrój zespołów będzie bardzo szeroki, a miłośnicy muzyki folk i etno będą mogli też znaleźć coś dla siebie.

Dwa lata temu studenci krakowskich uczelni wraz z Fundacją Studentów i Absolwentów UJ Bratniak zorganizowali festiwal muzyki bluesowej w Krakowie. Trzecia edycja, tego jedynego na świecie święta bluesa organizowanego przez i głównie dla żaków, przebiegać będzie w dniach 23-27 maja w klubie Żaczek w Krakowie. W programie wiele atrakcji, m.in. koncerty, warsztaty, przegląd zespołów studenckich, prelekcje, jam sessions, a nawet taneczna "bluesoteka".

Najciekawsze występy będą miały miejsce, jak zwykle w weekend, gdy zagrają zagraniczni goście. Główna gwiazda festiwalu to niewątpliwie Keith Dunn Band - zespół jednego z najlepszych harmonijkarzy ustnych  na świecie. Co więcej, w czasie koncertu 27 maja zaprezentują oni premierowy materiał z najnowszej płyty "Trance Blues". Dzień wcześniej, 26 maja, równie ciekawie zapowiada się premiera, tym razem polska. Na scenie zagości Jarosław Śmietana & Billy Neal Bluesroads Band. Artyści zagrają premierowe utwory z krążka Śmietany "Live At Impart". Dodajmy, że powyższa grupa składa się z młodych muzyków wyróżnionych w przeglądzie zespołów studenckich w czasie poprzednich edycji festiwalu.

Słuchaczy folku z pewnością najbardziej zainteresuje występ grup Maja Kleszcz & IncarNations i Wielbłądy. Pierwsza z nich to znany już w środowisku projekt Mai Kleszcz i Wojtka Krzaka, muzyków związanych z Kapelą ze Wsi Warszawa. W 2005 roku zadebiutowali oni albumem "RadioRetro", który potem został nominowany do Fryderyka w kategorii "Bluesowa Płyta Roku".
Z kolei zespół o intrygującej nazwie Wielbłądy to nowy projekt muzyków znanych z Gadającej Tykwy: Gwidona Cybulskiego, Sebastiana Wielądka i Kuby Pogorzelskiego. Tym razem artyści postanowili eksplorować afrykańskie korzenie bluesa, kulturę arabską i polską muzykę ludową. Zdaniem organizatorów, występ tego tria najlepiej odda ideę tegorocznej edycji festiwalu.

Zapraszamy na "Bluesroads", na poszukiwanie folkowych korzeni bluesa na styku różnych kultur! Warto, zwłaszcza, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowy program festiwalu w dziale "wydarzenia".

Źródło: http://www.bluesroads.pl/


23-27.05.2012, Festiwal "Bluesroads", Kraków
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu