Beltaine

Beltaine
Fot. Press
Gdy na scenę festiwalu żeglarskiego "Zęza 2002" w Łaziskach Górnych wbiegli panowie w hawajskich koszulach i z pomalowanymi klatami, nikt wtedy nie przypuszczał, że Ubogie Gleby, to zalążek grupy Beltaine.

Wszystko zaczęło się w 2002 roku, gdy grupa studentów różnych śląskich uczelni, zebrała się na wspólne muzykowanie. Zaczynali od szant i piosenki żeglarskiej, wkrótce jednak zwyciężyły irlandzkie reele i jigi. Z biegiem czasu w repertuarze pojawiły się folkowe nuty innych kultur i coraz to nowe instrumenty oraz współczesne zdobycze techniki. Dzięki temu ich interpretacje muzyki irlandzkiej, szkockiej czy bretońskiej brzmią bardzo nowocześnie, a łączenie muzyki celtyckiej z wątkami ludowymi z całego świata zyskało im przychylność organizatorów takich festiwali jak "Rainforest World Music" w Malezji czy "Olln Kan Festival" w Meksyku.

Są pomysłodawcami i współorganizatorami Festiwalu Muzyki Celtyckiej "Zamek" w Będzinie. Wydali już pięć płyt: "Rockhill" (2005), KoncenTrad (2008), "Triu" (2010), koncertową "Live" (2011) z gościnnym udziałem niemieckiego harfisty Jochena Vogela i ostatnią "Miusjik" (2015) Pierwsze trzy zdobyły tytuł "Najlepszego fonogramu folkowego roku internautów - Wirtualne Gęśle".

Ze swoją muzyką zwiedzili już niemal całą Polskę, większość Europy, zawędrowali na Szetlandy, do Mołdawii, byli m.in. w Malezji, Meksyku, USA i Kanadzie.

W programie mają także taneczno-muzyczny projekt "Celtic Motion Project", który prezentowali wraz z krakowskim zespołem tańca Comhlan, a od kilku lat współtworzą nowy program "Beltaine & Glendalough", razem z katowickim zespołem tanecznym Glendalough.

Skład zespołu:

Dyskografia:

2016 - "Live’15"
2015 - "Miusjik"
2011 - "Live"
2010 - "Triu"
2007 - "Koncentrad"
2005 - "Rockhill"

Video:

"Slow Trip

"An Astrailhad

"Chicken in the Bucket"

 

Strona internetowa: http://www.beltaine.pl

Archiwum

Pokaż menu