Kilty, dudy i hornpipe'y

14 Festiwal Muzyki Celtyckiej ZAMEK
Wojciech Małota, 18 sierpnia 2016
11 Festiwal Muzyki Celtyckiej "Zamek"
Fot. Kamil Piotrowski
Kolejna edycja celtyckiego festiwalu pod zamkiem w Będzinie znów pełna będzie muzyki i tańców rodem z Irlandii, Bretanii i Szkocji. Po raz pierwszy od lat pojawią się tu też klimaty z morzem związane. Festiwal już za kilka dni.

Tradycyjnie trzy dni imprezy czekają fanów muzyki i tańców krain t.zw. celtyckich, czyli głównie Irlandii, Szkocji i Bretanii. Jak zwykle na będzińskim Podzamczu, na scenie plenerowej przeplatać się będą koncerty zespołów muzycznych z pokazami grup tanecznych. Festiwal Muzyki Celtyckiej "Zamek" to największa tego typu impreza w Polsce, która co roku, pod murami zamku gromadzi czołówkę polskiej sceny celtyckiej oraz zespoły zagraniczne, a także tłumy widzów.

W tym roku wśród wykonawców trzech festiwalowych dni (19-21 sierpnia) znajdą się: Duo Grygier/Biela, Grad Trio, Rhiannon, Beltaine, Beat Bouet Trio (FR), The Tone Nation, Dálach (CZ), Balzinga, Częstochowa Pipes & Drums i Sąsiedzi. Zwłaszcza ta ostatnia grupa to ciekawostka, bo reprezentują oni scenę. t.zw. folku morskiego, od dawna w Będzinie nie prezentowanego, a przecież Irlandczycy i Bretończycy to narody bardzo z morzem związane. Sąsiedzi występowali już na Zamku w 2004 roku, z tamtego składu jednak pozostały już tylko dwie osoby. Oto Sąsiedzi dzisiaj:

Grupy taneczne reprezentować będą: Galway, Eriu, Trebraruna.

Festiwal rozpocznie się w piątek (19 sierpnia) od kameralnych koncertów na scenie pod Ośrodkiem Kultury, zakończy go CYFRO FEST NOZ prowadzona przez znawcę muzyki i tańców bretońskich Tomka "Bretomka" Kowalczyka. Drugi dzień (20 sierpnia) to tradycyjny dzień warsztatów, które od wczesnych godzin południowych trwać będą po zamkiem. Koncerty na scenie głównej ruszają od 17:00, na finał pojawi się francuska grupa Beat Bouet Trio. Miłośnicy tradycyjnej muzyki bretońskiej mogą być lekko zaskoczeni.

Ostatni dzień festiwalu stanie m.in. pod znakiem Szkocji i bardzo widowiskowego pokazu zespołu Częstochowa Pipes & Drums:

Szczegóły znajdziecie w naszym dziale "wydarzenia" oraz na festiwalowej stronie.

 

14 Festiwal Muzyki Celtyckiej "Zamek", 19-21.08.2016, Będzin
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu