Ale Kanał!

Szanty, bluegrass i... jubileusz
Kamil Piotr Piotrowski, 4 października 2011
Mechanicy Shanty
Fot. Kamil Piotrowski
Gliwicki festiwal miłośników muzyki morza zmienił lokalizację i termin, ale nie zmienił charakteru. Nadal jest to święto tych, którzy kochają szanty i folk morski, w różnych odmianach. W tym roku będzie i tradycyjnie i neoszantowo i… bluegrassowo.

Już po raz drugi w Gliwicach odbędzie się Festiwal Morza "Nad Kanałem". Tym razem szanty, pieśni morza i folkowe nuty zabrzmią w wykonaniu zespołów North Wind, Mechaników Shanty oraz gospodarzy, grupy Sąsiedzi.

Grupę North Wind, choć sama istnieje raptem kilka lat, tworzą doświadczeni folkowcy. Obecni lub byli członkowie znanych, żeglarskich zespołów, takich jak Cztery Refy, Kochankowie Sally Brown, The King Stones. Gdy pojawili się na scenie w 2006 r wywołali niemałe zamieszanie - głównie podejściem do szantowej spuścizny. Proste harmonie, nieskomplikowane, instrumentalne aranżacje, ale wszystko ze smakiem i wyczuciem.

Mechanicy Shanty z kolei to już bardzo zasłużona grupa. Producenci największych żeglarskich przebojów, które od ponad 20 lat słychać od Mazur po Bieszczady. Pod wodzą lidera, Henryka "Szkota" Czekały zjechali już kawałek świata, m.in. Amerykę. Zafascynowani tamtejszą muzyką, w tym bluegrassem, chętnie grają w tej stylistyce.

Gospodarze, Sąsiedzi w tym roku obchodzą swój jubileusz 10-lecia działalności i to będzie główny leitmotiv festiwalu "Nad Kanałem".

Dodatkowo w Ruinach Teatru Miejskiego, gdzie tym razem odbędzie się impreza, będzie można obejrzeć wystawę fotografii marynistycznych. Jak zwykle nie zabraknie konkursów i niespodzianek. Po raz pierwszy będzie też działać tawerna festiwalowa, rolę której będzie pełnił "Stary Browar" (ul. Piwna). Posiadacze biletów festiwalowych będą mogli kontynuować w niej zabawę aż do…

Bilety można nabyć w naszym sklepie, dokładny program jak zwykle w dziale „wydarzenia“.

Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie GTW, zespół Sąsiedzi oraz Agencja "Invini"
Partnerami festiwalu są: Śląski Yacht Club
Mecenasami festiwalu są: Samorząd Miasta Gliwice, QNT - Systemy Informatyczne
Patronami medialnymi są: Magazyn Sportów Wodnych „Żagle“, Gazeta Gliwicka, Gliwicki Magazyn Kulturalny, Radio Plus, portal InfoGliwice.pl, portal Folk24.pl, portal Szantymaniak.pl

 

II Festiwal Morza "Nad Kanałem", 15.10.2011, Gliwice
Portal Folk24 jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu