Zamek znów "Celtów"

Festiwal Muzyki Celtyckiej w Będzinie
Kamil Piotr Piotrowski, 18 sierpnia 2011
Podzamcze 2010
Fot. Press
Po raz dziewiąty, na wzgórzu zamkowym w Będzinie odbędzie się Festiwal Muzyki Celtyckiej "Zamek". To jedyny dziś festiwal w Polsce, na którym muzyka krain umownie zwanych celtyckimi współistnieje na równi z tańcem.

Od 2003 roku, w każdy ostatni weekend wakacji, do 60-tysięcznego Będzina, położonego w Zagłębiu Dąbrowskim, ściągają fani kultury krain celtyckich (Bretania, Irlandia, Szkocja, Walia, Andaluzja, Wyspa Man i Kornwalia). Inicjatorem powołania do życia festiwalu był zespół Beltaine, jeden z najdynamiczniej rozwijających się zespołów tego nurtu w Polsce. W ciągu kilku lat, udało się grupce zapaleńców stworzyć imprezę, zaliczaną dziś do jednej z największych w Europie Środkowej.

Festiwal Muzyki Celtyckiej "Zamek" to nie tylko muzyka, ale również wystawy, widowiska teatralne, taneczne zabawy "Fest Noz", czy warsztaty rzemiosła celtyckiego. Będziński Ośrodek Kultury z trudem co roku mieści wszystkich adeptów tańców irlandzkich, szkockich i bretońskich oraz warsztatów muzycznych a nocne jam sessions po świt na dziedzińcu zamkowym przeszły już do legendy.

Do tej pory festiwal odwiedzały cenione zespoły nurtu muzyki celtyckiej w Europie: m.in. hiszpański Dealan, walijskie One String Loose i Mabon, duński Kasir, belgijski KV Express (Belgia), austriacki Tunnagan, angielski Tim O’Connor Band czy francuski Startijenn. Nie inaczej będzie w tym roku. Do Będzina przyjeżdża irlandzka grupa Parsec oraz bretońska Esquisse (pisaliśmy tu). Południowych sąsiadów reprezentować będzie słowacka grupa Irish Rose, a Polskę zespoły: Shandon Bells, Strays, 4 Non Brets, Duan, JRM i gospodarze Beltaine. W tańcu zaprezentują się: Galway, Eibleann, Comhlan, Glendalough.

Festiwal to także okazja do promocji nowych wydawnictw. W tym roku swoją premierę będzie miała płyta "Live" z koncertu Beltaine z harfistą Jochenem Vogelem (więcej tu).

Szczegółowy program jak zawsze w naszym dziale "wydarzenia". Zapraszamy na Podzamcze i dziedziniec Będzińskiego Ośrodka Kultury, gdzie pierwszego dnia nastąpi inauguracja festiwalu.

Festiwal Muzyki Celtyckiej "Zamek", 26-28.08.2011, Będzin
Portal Folk24.pk jest patronem medialnym wydarzenia.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu