Vołosi "200 weeks ago"

Najnowsza płyta śląskiego kwintetu
Aleksandra Ewa Furtak, 31 lipca 2023
200 weeks ago
Fot. Press
Zapiera dech swoim tempem, jakby gnała ta muzyka gdzieś za horyzont albo na zatracenie. W każdym razie gdzieś w przyszłość (złudną nostalgię sugeruje tytuł). Jest pewna siebie i odważna, zabiera słuchaczy z całą ich uwagą prosto do jasno obranego celu.

W płycie „200 weeks ago” zespołu Vołosi nie da się nie zasłuchać. Swoją ekspresją, pięknem i precyzją wyrywa z umiarkowanych nastrojów, a w pewnym sensie nawet wytrąca z równowagi.

Jest zaprzeczeniem tego, co z reguły określa się frazesem „połączenie tradycji z nowoczesnością”, bo nie słychać tu żadnego łącznika, żadnego dystansu między jednym a drugim, żadnego pomnikowego respektu dla przeszłości i hołubienia się wizjonerstwem. Oczywiście pod względem formalnym tak należałoby określić pomysł na płytę „200 weeks ago”, jako czerpanie z ludowej tradycji na potrzeby współczesnej muzyki instrumentalnej. Ale takie określenie złudnie tworzy dwa światy, podporządkowując przeszłość teraźniejszości, a ta płyta jest całością bez odcieni, bez hierarchii i bez czasu.

Zespołowi Vołosi udało się stworzyć niesamowitą muzykę, która jest opisem chwili, misterne kompozycje, które mają energię improwizacji i choć obcując z nią nie da się uwolnić od nawiązań do jakiegoś pojęcia trwania, bo i tytuł, i inspiracja tradycją kierują myśli ku przeszłości, to jednak słucha się tej płyty jakby za chwilę miała przestać istnieć. Zdaje się być czymś efemerycznym i wyjątkowym. Ma taką energię pięknej chwili, która już się nie powtórzy, zapalonej zapałki w ciemności czy ugaszonego pragnienia.

Vołosi na swojej nowej płycie zabierają słuchaczy w bezczas, z którego nie ma się ochoty wracać, w którym emocje biorą górę nad zrozumieniem, a zdarzenia nie mają większego znaczenia niż istnienie. Jest to do pewnego stopnia uniwersalny czar muzyki, niezwykłość zespołu Vołosi polega tylko na tym, że ma tupet, by obchodzić się z nim jak własnym, osobistym, przyrodzonym darem. I słusznie, każdy muzyk powinien mieć.

 

Vołosi – „200 weeks ago”, 2023

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu