Folkowy fonogram internautów

Ruszył plebiscyt "Wirtualne Gęśle"
Anna Wilczyńska, 6 marca 2012
Wirtualne Gęśle 2011
Fot. Kamil Piotrowski
Po raz dziewiąty rozpoczął się konkurs na najlepszą zdaniem internautów folkową płytę minionego roku. Każdy słuchacz folku może wziąć udział w plebiscycie "Wirtualne Gęśle", który potrwa do 21 kwietnia.

Zawsze na wiosnę, przed festiwalem Muzyki Folkowej Nowa Tradycja i po zakończeniu zgłoszeń do Folkowego Fonogramu Roku, zaczyna się emocjonująca rywalizacja o Wirtualne Gęśle. Nagroda ta powstała 9 lat temu z inicjatywy niezrzeszonej grupy miłośników folku i world music, skupionych wokół stron, portali i list dyskusyjnych o tematyce folkowej. Ma za zadanie wskazać "głos ludu", niezależny od jurorów i ekspertów, którzy oceniają płyty folkowe w konkursie Folkowy Fonogram.

Jaki jest zakres tematyczny płyt? Bardzo różny, bowiem w regulaminie "Gęśli" czytamy: "W plebiscycie biorą udział premierowe płyty kompaktowe z muzyką folkową, etniczną oraz muzyką tradycyjną wydane w Polsce w 2011 r., będące w "szerokiej dystrybucji". Do konkursu dopuszczone są także wydane zagranicą płyty wykonawców działających na terenie Polski.”

W tym roku możemy wybierać spośród ponad 80 płyt. Znajdują się tu - zgodnie z regulaminem - pozycje całkiem tradycyjne (muzyka źródeł), typowo folkowe i te bardziej podążające w stronę world music. Każdy miłośnik folku na pewno znajdzie tu swojego ulubionego wykonawcę lub zespół, który może uhonorować, przyznając swój głos przez internet.

Zasady plebiscytu są zamieszczone na stronie "Wirtualnych Gęśli". Można tam znaleźć opisy płyt oraz wszelkie inne niezbędne informacje. Głosowanie polega na wybraniu jednego krążka i wyróżnieniu dodatkowych czterech. Oprócz oceniania muzyki można też wybrać najciekawszą okładkę, choć nie jest to obowiązkowe. Wśród biorących udział w plebiscycie zostaną rozlosowane nagrody.

Dotychczasowi laureaci "Wirtualnych Gęśli" to: Czeremszyna, trzykrotnie Beltaine, Michał CzachowskiOrkiestra pw. św. Mikołaja, Żywiołak oraz VooVoo i Hajdamaky.

Zatem, myszki w dłoń i głosujmy, pamiętając o potwierdzeniu otrzymanego od organizatorów linka! Strona plebiscytu i głosowanie: http://www.gesle.folk.pl

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu