Czas podsumowań

Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł 2011
Anna Wilczyńska, 18 stycznia 2012
Kapela ze Wsi Warszawa
Fot. Kamil Piotrowski
Czas na folkowe podsumowanie ubiegłego roku, czyli na Fonogram Źródeł i Folkowy Fonogram Roku, konkursy organizowane przez redakcję Polskiego Radia. Nadesłane płyty oceniać będą dziennikarze zajmujący się muzyką tradycyjną.

Wspomniane nagrody wręczone zostaną w trakcie XV Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja", który w tym roku odbędzie się w dniach 17–20 maja 2012 r. Wstępne wyniki pracy jurorów - po trzy wyróżnione płyty - poznamy 26 marca. Ostateczna kolejność (i laureatka) zostanie przedstawiona dopiero w czasie koncertu pierwszego dnia Nowej Tradycji.

Choć dziś konkurs na najlepszą folkową płytę minionego roku organizuje Polskie Radio, należy pamiętać,  że jego pomysłodawcami i realizatorami pierwszych trzech edycji (1998 - 2000) byli organizatorzy festiwalu "Mikołajki Folkowe".

Do udziału w zmaganiach o Folkowy Fonogram 2011 mogą stanąć płyty, które wydane były w Polsce w/w roku i które zawierają nagrania z muzyką folk, pojmowaną przez jurorów jako twórczą interpretację folkloru. Nic dziwnego, nazwa festiwalu zobowiązuje. Laureatem zeszłorocznym była płyta "Serce" zespołu Janusz Prusinowski Trio, która aby zdobyć ten tytuł musiała pokonać aż 33 inne wydawnictwa.

Fonogram Źródeł to inicjatywa trochę młodsza, pierwszy raz zrealizowana w 2008 roku. Ta nagroda to uhonorowanie twórczości tradycyjnej, która powoli odchodzi w przeszłość, wraz ze starszym pokoleniem muzyków i śpiewaków ludowych. Organizatorzy tak piszą o Fonogramie Źródeł: "Jego podstawową ideą jest zmotywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz artystów". 
W tym konkursie dopuszczone są nie tylko nagrania premierowe, ale również te pochodzące z materiałów archiwalnych. W zeszłym roku zaszczytny tytuł Fonogramu Źródeł przypadł w udziale płycie "Franciszek Racis. Muzykant", wydanej przez Stowarzyszenie Krusznia.

Szczegółowy regulamin konkursu wraz z formularzami znajduje się na stronie Polskiego Radia.

Fonogram Źródeł wybiorą dziennikarze muzyczni, pracownicy programu 2 Polskiego Radia: 
Kuba Borysiak, Piotr Kędziorek, Małgorzata Małaszko, Anna Szewczuk, Anna Szotkowska.

Skład jury Folkowego Fonogramu Roku:
Dariusz Anaszko, Andrew Cronshaw, Jacek Hawryluk, Tomasz Janas, Piotr Kędziorek.

Źródło: http://www2.polskieradio.pl/nowatradycja/ oraz materiały prasowe od organizatora

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu