Internauci mają głos

Głosowanie na Wirtualne Gęśle
Anna Wilczyńska, 18 kwietnia 2013
Wirtualne Gęśle 2013
Fot. Press
Powoli kończą się "Wirtualne Gęśle"- internetowy plebiscyt na najlepszą folkową płytę 2012. Kto jeszcze nie zagłosował na swoich ulubieńców, ma coraz mniej czasu. Niezdecydowanym mogą pomóc w wyborze dwie audycje.

To już dziesiąty raz miłośnicy folku, etno i muzyki źródeł biorą udział w internetowej zabawie. Plebiscyt powstał w opozycji do jurorskich "wyroków" w konkursie na Folkowy Fonogram Roku - odbywającego się w ramach Festiwalu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja". Ideą "Gęśli" jest danie szansy na wyrażenie głosu przez publiczność. Na stronie plebiscytu można znaleźć opisy płyt i oddać głos na najlepszy fonogram ub.r.

Od paru lat internauci wybierają też najciekawszą okładkę. Przypomnijmy, że w tym roku zagłosować można na aż 79 płyt, które reprezentują różnorodne gatunki muzyczne: jazz, etno, folk, ambient, muzykę klubową, klasyczną, muzykę źródeł... Konkurs zawsze cieszy się dużym powodzeniem i jest też okazją sprawdzenia uwielbienia fanów dla danych zespołów.

Zostało już niewiele czasu. Głosowanie trwa tylko do 27 kwietnia do północy. Wstępne wyniki podane zostaną na konferencji prasowej XVI Festiwalu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja, a sama nagroda - statuetka "Gęśli" zostanie wręczona w maju, w trakcie festiwalu. Wśród uczestników zabawy rozlosowane zostaną muzyczne nagrody.

Przed nami jeszcze dwie audycje poświęcone w całości prezentacji muzyki z płyt biorących udział w konkursie. W niedzielę, 21 kwietnia o godz. 18 współorganizatorzy plebiscytu, Paulina Łaskarzewska i Jan Konador, w audycji FolkŁowcy w Radio Kultura i Sztuka zachęcą do oddania głosu i opowiedzą o historii zmagań o "Wirtualne Gęśle". Dwa dni później, we wtorek 23 kwietnia ta sama tematyka od g. 21 zagości również na e-antenie Radia RadioWid. Szczegóły obu internetowych audycji znajdziecie w dziale "folk w mediach".

W zeszłym roku z woli internautów zwyciężyła płyta "Gore! Pieśni buntu i niedoli XVI-XX w" projektu R.U.T.A. Za najciekawszą szatę graficzną wyróżniono okładkę płyty "Requiem Polskie" zespołu Monodia Polska, zaprojektowaną przez Zofię Herbich. Kto będzie tegorocznym laureatem? Już wkrótce się dowiemy. Zapraszamy wszystkich miłosników folku, etno i muzyki źródeł do wyrażenia swojej opinii poprzez oddanie głosu.

Strona plebiscytu: http://www.gesle.folk.pl/

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu