Czeremszyna

Czeremszyna
Fot. Krzysztof Murawski
Czysta, żywa energia płynąca ze sceny podczas koncertów. Pieśni znalezione tuż za rogiem, wśród swoich - dzięki temu ich interpretacje sięgają daleko poza wszelakie kanony. Ta muzyka po prostu gra i wciąga do słuchania czy tańca.

Zespół powstał późną jesienią 1993 roku z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk w niewielkiej podlaskiej miejscowości Czeremcha. Od tamtej pory skład zespołu zmieniał się płynnie niemniej trzon kapeli czyli Basia i Mirek pozostaje niezmienny od początku. Obecnie grupa liczy 9 osób.

Zespół koncertuje od samego początku istnienia, zadebiutował przed publicznością już w czasie Mikołajek Folkowych 1993. Od tamtej pory Czeremszyna zagrała wiele koncertów w Polsce oraz we Włoszech, Niemczech, Francji, w Szwecji, Belgii, Holandii, na Węgrzech, Łotwie i Litwie. Grupa występowała także w licznych programach TV (np. Kawa czy Herbata, Swojskie Klimaty, Animals, U siebie, Tydzień), Jej założyciele, Basia i Mirek są twórcami i koordynatorami znanego festiwalu folkowego „Z wiejskiego podwórza”. Grupa prowadzi ożywioną działalność kulturalno-oświatową w Czeremsze. Na repertuar zespołu składają się pieśni pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego opracowane we własnych interpretacjach, pieśni które zespół odnalazł na miejscu u siebie, wśród przyjaciół, babć, dziadków, sąsiadów...

W 2004 roku Czeremszyna podjęła współpracę ze znanym białoruskim bardem i wokalistą Żmiciarem „Todarem” Wajciuszkiewiczem, która zaowocowała 6 lat później wydaniem wspólnego albumu, w tym samy roku płyta „Hulaj póki czas” zdobyła laur „Wirtualnych Gęśli” – nagrody przyznawanej przez internautów dla najlepszej wydanej w Polsce płyty folk.

Skład zespołu:

Dyskografia:

2018 - "Tęsknoty”
2010 - "Co na sercu...” /z „Todarem” Żmiciarem Wajciuszkiewiczem
2008 - "Uśmiechnij się ”
2003 - "Hulaj póki czas"
2000 - "..."
1998 - "Źródło"
1996 - "Czom ty nie pryszow"

"Lipka zielona"  live (Czeremcha 2015)

"Oj, kume kume" live (Czeremcha 2016)

"Czorny oczka"  TV show "Familiada"

 

Strona internetowa: http://www.czeremszyna.pl

Archiwum

Pokaż menu