Dziś Port

Eleanor McEvoy - singiel i nowa trasa
Kamil Piotr Piotrowski, 23 stycznia 2012
Okładka "Alone" Eleanor McEvoy
Fot. Press
Początek roku będzie dla tej wybitnej, irlandzkiej piosenkarki bardzo pracowity, dziś ukaże się jej nowy singiel, za moment rusza nowa trasa, a na przełomie lutego i marca Eleanor celebrować będzie pewien ważny jubileusz.

Eleanor Mc Evoy to jedna z najwybitniejszych piosenkarek współczesnej sceny irlandzkiej, która znana jest polskim słuchaczom m.in. z Euroszanty&Folk Festiwalu. W trakcie kilku wizyt w Polsce artystka nagrała singiel z jedną z topowych, polskich grup wykonujących szanty i piosenki żeglarskie a cappella - Banana Boat. Ich wspólny ”Little Look” przez dłuższy czas znajdował się na Liście Przebojów Radiowej Trójki.

Autorka muzyki i ironicznych, ale i pełnych miłości, sarkazmu i humoru tekstów do ballad i piosenek opowiadających o współczesnej Irlandii i nie tylko, rozpoczyna kolejny, pracowity jak się wydaje rok.

Dziś w Wielkiej Brytanii ukaże się singiel "Harbour", który jest kontynuacją materiału zawartego na ostatniej płycie artystki pt. "Alone", która ukazała się w ub. r. i została dobrze przyjęta przez krytyków.

Z materiałem z tej i ostatnich płyt Eleanor rusza w trasę po Wielkiej Brytanii. Koncerty odbędą się m.in. w Glasgow na "Celtic Connections", w Londynie i Belfascie. Ale najwżniejsze wydarzenie czeka nas na przełomie lutego i marca. Koncerty z okazji 20 rocznicy wydania albumu "A Woman’s Heart".

Ta kompilacja 12 pieśni, wykonywanych przez pierwsze damy irlandzkiej sceny folkowej - Eleanor McEvoy, Mary Black, Dolores Keane, Sharon Shannon, Frances Black i Maure O’Connell, ukazała się w lipcu 1992 r i sprzedała się w nakładzie ponad 750 000 sztuk. To absolutny rekord w historii Irlandii. Z tej okazji, w 20 rocznicę wydania, w Dublinie, w prestiżowej "Olympia Theatre" pomiędzy 29 lutego a 3 marca odbędą się okolicznościowe koncerty. Kto będzie w pobliżu, polecamy.

Dla polskich fanów też mamy ciekawostkę. Jest spora szansa, że po dublińskich występach Eleanor McEvoy zawita w tym roku do Polski, śledźcie nasz portal, zwłaszcza folklettery, bo szczegóły poznamy wkrótce.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu