Touch of Ireland jubileuszowo

Znamienici goście na urodziny Carrantuohill
Kamil Piotr Piotrowski, 6 lutego 2012
Touch of Ireland
Fot. Press
Najdłużej, nieprzerwanie grają i popularyzują muzykę Irlandii, Szkocji, Anglii w Polsce - od 25 lat. Zagrali ponad 2500 koncertów, wydali 12 płyt, współpracowali z najlepszymi muzykami i wciąż nie mają tego dość.

- "Adam, Zbyszek i Darek znali się, bo chodzili do tej samej szkoły w Rybniku. Ja z kolei znałem Darka, bo obaj mieszkaliśmy w Żorach. Chłopaki coś tam pogrywali w klimatach poezji śpiewanej, więc na pierwszym festiwalu Sari, który ja organizowałem, wystąpili głównie z tym repertuarem, ale zagrali wtedy też coś Clannadu. Ja z kolei z Darkiem, Adamem Cebulą i innymi śpiewaliśmy coś innego. Sari był wtedy jednodniowym festiwalem, bardzo kameralnym. Odbywał się w Domu Kultury. Panowała luźna, żeglarsko-turystyczna atmosfera. Od nuty, do nuty jakoś nam się te dźwięki połączyły i zagraliśmy wspólnie. W takiej atmosferze narodził się zespół" - wspomina pierwszy występ Carrantuohill Bogdan Wita, dziś menedżer zespołu.

Dwadzieścia pięć lat to dla zespołu szmat czasu. A dwadzieścia pięć lat w niezmienionym składzie, to wielki wyczyn. Zawsze starali się wnosić do "polskiego irlandzkiego" grania coś od siebie, coś nowego. Wydali pierwszą płytę kompaktową z muzyką irlandzką w Polsce, pierwsi połączyli i nagrali jazz i folk irlandzki, pierwsi wreszcie zrealizowali przedstawienie muzyczno-taneczne, oparte o muzykę "celtycką" i własne pomysły. Mowa tu oczywiście o programie "Touch of Ireland".

Obchody jubileuszu 25 lecia zespół Carrantuohill rozpocznie od kilku marcowych koncertów z tym przedstawieniem, do którego jubilaci zaprosili specjalnych gości. Jak zawsze, będą to muzycy i artyści nietuzinkowi. Obok znanej już fanom "Touch of Irlenad" grupy tanecznej Reelandia, pojawią się w przedstawieniu także: gwiazda muzyki irlandzkiej, piosenkarka i songwriterka - Eleanor McEvoy. Przyjeżdża specjalnie na te koncerty. Reelandię wesprze też mistrz nad mistrze tańca irlandzkiego, wychowanek spektakularnego "Riverdance" - Joel Hanna. Nie zabraknie przedstawiciela polskiej sceny rockowej. Po raz pierwszy w irlandzich songach, sprawdzi się Muniek Staszczyk.

Przedstawienie składa się z dwóch części - 2 x 50 minut. Premiera "Touch of Ireland" odbyła się 13 marca 2006 r w Teatrze Muzycznym w Gliwicach. Publiczność przyjęła je wtedy owacjami na stojąco... Jak będzie po 6 latach?

Program koncertów przedstawia się następująco:

Szczegóły w naszym dziale "wydarzenia".

KONKURS!!!

Dziś mamy dla czytelników portalu podwójne zaproszenie na koncert Carrantuohill w bytomskim BECEKu (12.02.2012, niedziela).

Proszę podać nazwisko przynajmniej jednego zagranicznego artysty, z którym Carrantuohill miał okazję występować w Polsce, w swojej karierze.

Na odpowiedzi czekamy do jutra (wtorek, 7.02.) do godziny 23:00 na maila: redakcja@folk24.pl. Prosimy by mail zawierał: w temacie: konkurs Carrantuohill, imię nazwisko miasto i ulicę (zameldowania) oraz formułkę: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na potrzeby niniejszego konkursu. Pamiętajcie o tym, bo to ważne.

 

Portal Folk24.pl jest patronem medialnym koncertów

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu