Opera za Wielką Wodą

KzWW w USA i Kanadzie
Anna Wilczyńska, 24 stycznia 2012
Kapela ze Wsi Warszawa
Fot. Wojciech Małota
Znów głośno o Kapeli ze Wsi Warszawa. Po ogłoszeniu wiadomości o planowanym wydaniu nowego albumu, po szczęśliwym dla Maćka Szajkowskiego werdykcie kapituły "Paszportu Polityki", grupa angażuje się w nowy projekt.

Już na początku lutego Kapela ze Wsi Warszawa zawita do USA i Kanady, ale nie będzie to typowa trasa koncertowa. Zespół został zaproszony przez Andy’ego Teirsteina do wykonania muzyki do opery jego autorstwa pt. "A Blessing on the Moon. Part One: The Color of Poison Berries", powstałej  na podstawie powieści Josepha Skibella o tym samym tytule. Akcja tej poczytnej w USA książki rozgrywa się w Polsce, więc zaangażowanie grupy specjalizującej się w aranżowaniu i graniu polskiej muzyki ludowej wydaje się być bardzo trafionym pomysłem. Choć nie będzie to regularny koncert, Kapela wykona również swoje kompozycje z poprzednich płyt oraz z przygotowywanego nowego albumu "Nord".

Andy Teirstein to nowojorski dyrygent i kompozytor, miłośnik etnografii oraz uczeń słynnego Leonarda Bernsteina. Muzyka do "A Blessing on the Moon" ma być wypadkową różnych stylów - od kabaretu przez tradycyjną muzykę ludową po folk. Na stronie internetowej, poświęconej operze, można obejrzeć nagrania z prób, a i posłuchać kompozycji Tiersteina inspirowanych folklorem (Maramures, Kopanitza) oraz dwóch utworów KzWW.

Prapremiera opery ma mieć miejsce 6 lutego w Nowym Jorku, natomiast oficjalna światowa premiera odbędzie się w Vancouver 11 lutego jako inauguracja Chutzpah 2012, jednego z największych międzynarodowych festiwali sztuki w Kanadzie. Kolejne przedstawienia - 12 i 13 lutego.

Udział w operze wraz z artystami operowymi i zespołem aktorów z Broadway'u to niewątpliwie nowe doświadczenie artystyczne dla Kapeli ze Wsi Warszawa. Po powrocie grupy do Polski postaramy się zdać Wam relację z tego nietuzinkowego projektu.

Kapela ze Wsi Warszawa,
6.02, Le Poisson Rouge, Nowy Jork
11- 13.02, Chutzpah Festival, Norman & Annette Rothstein Theatre,Vancouver

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu