Banana Boat

Banana Boat
Fot. Basia Wójcik
Jeden z najbardziej dynamicznych zespołów polskiej sceny folku morskiego, ulubieńcy publiczności żeglarskich festiwali, przedstawiciele nowoczesnego podejścia do tradycyjnych pieśni morza, w tym szant.

Najpierw, przez rok istniał dziewięcioosobowy skład o nazwie Jack Steward. Z tego składu w połowie 1994 wyłonili się Maciej Jędrzejko, Paweł Konieczny, Aleksander Kleszcz i Karol Wierzbicki i zaczęli działać pod nową nazwą - Banana Boat. Nazwa wzięła się od utworu "Banana Boat Song" Harrego Bellafonte. Zespół zadebiutował występem na festiwalu "Tratwa '94" w Katowicach. Ze względu na studia na dwa lata zawieszono działalność. W 1998 roku Banana Boat wznowili działalność w pięcioosobowym składzie (za Kleszcza i Wierzbickiego doszli Paweł Jędrzejko, Michał Maniara i Tomek Czarny), a od końca 2008 r., po dołączeniu Piotra Wiśniewskiego (ex North Cape) Banana Boat stał się sekstetem.

To jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się grup wokalnych na scenie żeglarskiej. Zdobyli większość nagród morskich festiwali, w tym m.in.: nagrody Grand Prix w Szczecinie i Białymstoku, za "Najlepszy Debiut" krakowskich "Shanties", za utwory premierowe i te najcenniejsze - Publiczności, festiwali we Wrocławiu, Warszawie, Łodzi. Kilka razy nagradzani przez lokalne samorządy za promocję kultury, bo grupa to niezwykle aktywna. Otrzymali też grant kanadyjskiego rządu na zorganizowanie trasy koncertowej, jako pierwszy zespół zagraniczny.

Przez kilka lat organizowali Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Zęza" w Łaziskach Górnych, byli motorem napędowym festiwalu "Euroszanty&Folk" w Sosnowcu w 2008 r., bardzo dobrze komentowanego w środowisku. Inicjowali lub wspierali aktywnie wiele akcji charytatywnych. Są także jednym z najczęściej występujących zespołów żeglarskich, rocznie grając ok. 40 koncertów, zarówno w Polsce jak i zagranicą. Odwiedzili już Irlandię, Niemcy, Francję, Włochy, Czechy, Kanadę i USA. Wystąpili u boku takich sław światowej sceny folku morskiego jak Pat Sheridan, Johnny Collins, Jim Magean. Współpracowali także z wielką gwiazdą irlandzkiej sceny muzycznej Eleanor McEvoy, z którą w 2010 r., jako pierwsza grupa sceny żeglarskiej, zaistnieli na Liście Przebojów Radiowej Trójki z utworem "Little Look". W 2014 roku nawiązali współpracę z kanadyjskim bardem Gilles'em Bélangerem.

Wszędzie gdzie trafili, starali się pełnić rolę ambasadora polskiej sceny folku morskiego i polskich zespołów, dzięki nim paru grupom udało się ruszyć w świat.

Specjalizują się w oryginalnej twórczości autorskiej w dziedzinie współczesnej piosenki żeglarskiej, neoszanty oraz w autorskiej interpretacji tradycyjnego folku morskiego.

Skład zespołu:

Dyskografia:

2004 - "A morze tak, a może nie"
2004 - "Banana Boat... świątecznie" (EP-ka)

Strona internetowa: http://www.banana.art.pl

Archiwum

Pokaż menu