Celtowie vs Reszta Świata

Celtic Connections w Glasgow
Anna Wilczyńska, 17 grudnia 2011
The Unthanks
Fot. PRESS/Pip
Największy festiwal muzyki okołoirlandzkiej na Wyspach, Celtic Connections 2012, odsłania szczegóły dotyczące swojego bogatego programu. Ta wielka feta muzyki tradycyjnej, folk i world music już od 19 lat odbywa się w Glasgow.

Celtic Connections to co roku ponad 300 różnego rodzaju wydarzeń – przede wszystkim koncertów, ale również warsztatów, paneli dyskusyjnych, zabaw céilidh oraz nocnych jam sessions w klubie festiwalowym. Festiwal potrwa ponad dwa tygodnie - od 19 stycznia do 5 lutego 2012 - i  z pewnością ożywi atmosferę miasta w sennym okresie poświątecznym.

Założeniem tej wielkiej imprezy jest nie tylko prezentacja muzycznych sław i talentów z kręgu muzyki celtyckiej, ale również ukazanie związków między tradycjami celtyckimi a kulturami z całego globu.

Zapowiada się plejada gwiazd ze wszystkich zakątków świata. Wystąpią artyści różnych nurtów, od muzyki tradycyjnej i songwriterów po gaelic, etno i world music, zatem każdy fan etnicznego grania znajdzie coś dla siebie.

Będzie można usłyszeć i zobaczyć m. in.: Eleanor McEvoy, Tima O’Briena, Jerryego Douglasa, The Unthanks, Cherish the Ladies, The Occasionals, Fergie MacDonalda, Le Vent du Nord, Cecil Sharp Project, a z muzyki świata: Jaadu z Faiz Ali Faiz, Ane Mourę, Salsa Celtica, Average White Band, Emira Kusturicę z jego No Smoking Orchestra oraz Orkiestrę Baobab.

Miłośnicy folku nie mogą przegapić daty 25 stycznia 2012, kiedy to odbędzie się specjalny koncert „Woody at 100”, jedno z najciekawszych wydarzeń całego festiwalu. W przyszłym roku, dokładnie 14 czerwca 2012 przypada setna rocznica urodzin Woodrowa Wilsona Guthrie - artysty, który był legendą amerykańskiego folku XX wieku. Utwory wykonywane przez tego pieśniarza znane były w całej Ameryce i wywarły duży wpływ na muzyczną drogę wielu późniejszych wykonawców tej sceny (m.in. na Boba Dylana).

„Woody at 100” to uroczysty koncert, który odbędzie się na najbardziej prestiżowej scenie festiwalowej w Glasgow Royal Concert Hall. Dla uczczenia pamięci artysty współczesne gwiazdy sceny folk wykonają jego piosenki. Niewątpliwie „smaczkiem” wieczoru  będzie występ Sary Lee Guthrie (wnuczki pieśniarza).

W tym roku Celtic Connections po raz pierwszy opuści Glasgow, a z nim stały ląd. Nowym przedsięwzięciem festiwalowym jest organizacja dodatkowego wydarzenia - Wielkiego Finału - dwa miesiące po głównej części imprezy.

Celtic Connections Big Top odbędzie się w dniach 23-24 marca 2012 w Broadford na Isle of Skye. Jednocześnie będzie to uroczyste zakończenie trwającego właśnie Roku Wysp Szkocji. To cenna inicjatywa, która ma za zadanie promowanie regionu na arenie lokalnej i międzynarodowej, a festiwal jest idealną okazją do pokazania słuchaczom - turystom piękna wyspiarskiej Północy. Na Isle of Skye usłyszymy m. in.: Rosanne Cash, The Civil Wars, Michael McGoldrick Band, Dàimh, The Deadly Gentlemen, Aoife O'Donovan oraz Mànran.

Więcej szczegółów na stronie festiwalowej

Festiwal Celtic Connections, 19.01 - 5.02.2012, Glasgow
Wielki Finał: 23.03 - 24.03.2012, Broadford, Isle of Skye.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu