Wirtualne Gęśle

Folkowa płyta roku zdaniem internautów
Kamil Piotr Piotrowski, 2 kwietnia 2014
Podczas Festiwalu "Nowa Tradycja", organizowanego przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej, pojawiła się inicjatywa wybierania przez internautów najlepszej płyty folkowej wydanej w minionym roku i przyznania jej nagrody o nazwie WIRTU@LNE GĘŚLE.

Konkurs "Folkowa płyta roku zdaniem internautów - Wirtualne Gęśle" to przyznawana od 2004 r. nagroda publiczności, dzięki której fani mogą wyrazić swoją opinię na temat wydanych w danym roku płyt z muzyką folkową. Głosowanie odbywa się z reguły między marcem a kwietniem, a głosy przez ok. miesiąc można oddawać poprzez internet. Organizuje je redakcja portalu Folk.pl, a nad całością czuwa Piotr Piegat.

Dzięki współpracy z Polskim Radiem automatycznie do głosowania trafiają płyty zgłoszone do konkursu "Folkowy Fonogram Roku" oraz pozostałe wydawnictwa wydane w roku poprzedzającym edycje konkursu. Do plebiscytu w roku 2014, płyt wydanych rok wcześniej, zgłoszono rekordową ilość - aż 104 tytuły!

Dzięki szerokiej formule plebiscyt zaczął spełniać dodatkową funkcję - stał się pretekstem do zebrania oraz zaprezentowania wszystkich wydawnictw związanych z kulturą tradycyjną, jakie ukazały się w danym roku. Dzięki temu można dowiedzieć się o wykonawcach dotąd nieznanych, bądź o płytach, które umknęły uwadze odbiorców. Strona plebiscytu stała się swego rodzaju archiwum płytowym szeroko rozumianego folku.

Laureat plebiscytu otrzymuje nagrodę w formie specjalnie wykonanej na tą okazję, symbolicznej statuetki, prawo do wykorzystywania logo WIRTUALNYCH GĘŚLI, oraz chwalenia się wszem i wobec otrzymaniem tej nagrody.

Od 2006 roku internauci wybierają także najładniejszą okładkę.

Dotychczasowi laureaci WIRTU@LNYCH GĘŚLI:

Okładką roku były:

Pokaż menu