Finałowa dwunastka

Zagrają w konkursie "Nowej Tradycji"
Anna Wilczyńska, 30 marca 2012
Agata Siemaszko i Kuba Wilk
Fot. Kamil Piotrowski
Poznaliśmy już Folkowy Fonogram Roku 2011 oraz Fonogramu Źródeł za ub. rok. Nadszedł czas na ujawnienie grup i wykonawców, których usłyszymy w czasie konkursu na XV Festiwalu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".

Jury jak zwykle miało sporo pracy. Po przesłuchaniu nagrań demonstracyjnych komisja w składzie: Maria Baliszewska, Małgorzata Jędruch-Włodarczyk, Anna Szotkowska, Jakub Borysiak, Piotr Kędziorek, Włodzimierz Kleszcz i Wojciech Ossowski postanowiła dopuścić do konkursu "Nowa Tradycja" następujących wykonawców (kolejność alfabetyczna):

W tym roku przesłano 52 nagrania, z czego jeden wykonawca nie spełniał wymogów regulaminowych i nie podlegał ocenie.

Powyższe zespoły i wykonawcy zaprezentują się 18 i 19 maja w czasie drugiego i trzeciego dnia festiwalu, jak zwykle odbywającego się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Występ ten jest szansą dla młodych artystów na pokazanie swojej twórczości oraz na zetknięcie się z dużą sceną i liczną, festiwalową publicznością. Główną nagrodą, o jaką toczy się walka, jest Grand Prix oraz nagrody I, II i III stopnia. Nagroda I stopnia jest Nagrodą Specjalną im. Czesława Niemena, przyznawaną za kreację artystyczną. Na najlepszego instrumentalistę czekają Złote Gęśle. Ponadto, często jury decyduje się przyznać nagrody lub wyróżnienia np. w postaci sesji nagraniowej za specjalne osiągnięcia - adaptację, dobór repertuaru, inspiracje tradycją. Zwycięzcy konkursu wystąpią w koncercie laureatów, ostatniego, najbardziej uroczystego dnia festiwalu (20 maja).

Od 2004 roku w czasie festiwalu wybierana jest również nagroda publiczności, Burza Braw, stworzona z inicjatywy środowiska pasjonatów folku. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, w specjalnym głosowaniu,  zostanie wyłoniony laureat publiczności.

Znany jest już program tegorocznej, XV edycji festiwalu. Zagraniczni goście to bośniacka Mostar Sevdah Reunion (19 maja) i  grecko-hiszpańsko-irańskie trio Petrakis, Lopez, Chemirani (20 maja).


Źródło: http://www2.polskieradio.pl/nowatradycja/

XV Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja", 17-20.05.2012, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Warszawa

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu