Percival Schuttenbach | Percival

Percival
Fot. Krystkowiak Photography
Folkmetal łączą z elektroniką, muzyką dawną czy heavy metalem w sposób na tyle charakterystyczny, że rozpoznawani są po pierwszych taktach. Od początku łamali stereotypy, do dzisiaj wymykając się jednoznacznej klasyfikacji.

Początek lubińskiej formacji Percival Schuttenbach to rok 1999. Wtedy to uformował się pierwszy skład, gdy do gitarzysty Mikołaja Rybackiego i jego siostry Kornelii dołączyła Katarzyna Bromirska, grająca na wiolonczeli. Pierwsze koncerty to dogrywanie się składu i poszukiwania brzmienia grupy. Zespół występował na wielu konkursach i festiwalach, w tym na "Nowej Tradycji" i "Mikołajkach Folkowych". Grupy w tym czasie nie ominęły zmiany składu, brała także udział w licznych projektach z innymi zespołami (m.in. wrocławską OVO i białoruską Kniażycz). Wszystko to owocowało nowymi, nieoficjalnymi nagraniami oraz kolejnymi koncertami. W 2002 ukazała się, bardzo progresywno-elektroniczna w brzmieniu, płyta "Tutmesz Tekal" będąca jednocześnie ścieżką dźwiękową do prezentacji multimedialnej.

Obecny skład zespołu, z charyzmatyczną wokalistką Joanną Lacher, wykrystalizował się w 2006 r. Doszło też powoli do naturalnego podziału grupy na tę bardziej metalową (Percival Schuttenbach) oraz bardziej medieval-folkową (Percival). Zespół gra dużo koncertów na imprezach historycznych (m.in. na Wolinie oraz warszawskim grodzie Jomsborg). Percival nagrał też materiał poświęcony współcześniejszemu odtwórstwu historycznemu (II Wojna Światowa), ale i folk-metalowa opcja nie próżnuje. Na koncie mają koncerty z Arkoną, Korpiklaani czy Alestorm.

Pierwsza oficjalna płyta projektu Percival Schuttenbach, zatytułowana "Reakcja Pogańska" ukazała się w 2009 r. Niosła ze sobą, oprócz treści historycznych także pewną rubaszność folkową w metalu. Jednocześnie ukazała się ścieżka dźwiękowa "Słowiański Mit o Stworzeniu Świata" do przedstawienia teatralnego. Wcześniej grupa angażowała się w ciekawy projekt Troll-Schuttenbach (połączone siły Percivali i Żywiołaka), który zagrał kilka koncertów.

W 2013 roku współpracowali przy powstawaniu głośnego projektu "Równonoc", gdzie hip-hop połączono z muzyką tradycyjną i słowiańską mitologią. Na koncie mają też udział w tworzeniu ścieżki dźwiękowej do popularnej gry "Wiedźmin". Ten projekt przysporzył im tysięcy fanów na całym świecie.

Płyta Percivala "Slava! Pieśni Słowian Wschodnich" otrzymała tytuł najlepszej płyty folkowej 2015 r. w plebiscycie internautów "Wirtualne Gęśle".

Skład zespołu:

Dyskografia (wybór):

2015 - "Mniejsze Zło"
2015 - "Wild Hunt"
2014 - "Slava II. Pieśni Słowian Wschodnich"
2014 - "Slavny Tour. Live in Wrocław"
2013 - "Svantevit"
2012 - "Slava"
2012 - "Postrzyżyny"
2009 - "Reakcja Pogańska"
2009 - "Słowiański Mit o Stworzeniu Świata" (Percival wspólnie z Radborem)
2008 - "Oj Dido" (Percival)
2007 - "Eiforr" (Percival)
2002 - "Tutmesz Tekal"
1999 - "Moribuka" (demo)

Video:

Wodnik

Gdy rozum śpi

Żmij i dziewczyna

Svantevit

 

 

Strona internetowa: http://www.percivalschuttenbach.art.pl/

Archiwum

Pokaż menu