Ostre riffy jesienią

Wspólna trasa legend folkmetalu
Witt Wilczyński, 21 sierpnia 2013
Grai
Fot. Press
Lato powoli dobiega końca i już pojawiają się informacje o jesiennych wydarzeniach. Będzie się sporo dziać! Do Polski, z czterech różnych stron Europy, dotrą bowiem folkmetalowe potęgi, by połączyć siły na wspólnej trasie z Polakami.

Jesienna trasa folkmetalowa potwierdzona! Jako pierwsza zapowiedziała się rosyjska grupa Grai. Ten folkmetalowy zespół powstały w 2005 roku, w swoich tekstach śpiewa o smutku do czasów, które minęły, czasów słowiańskiej dumy, męstwa, odwagi i honoru. Łacząc melodie ludowe z brzmieniem instrumentów dętych, ostrych gitar i wspaniałych kobiecych głosów osiągają rzadki efekt. Grupa koncertowała z takimi zespołami jak: Alkonost, Svarga, Arkona czy Rossomahaar. Na swoim koncie mają dwie duże płyty: "Polyn-Trava" oraz "O Zemle Rodnoi". W tej chwili realizowany jest materiał do trzeciego albumu. Grai zagości podczas trasy we Wrocławiu, Łodzi, Gdyni, Olsztynie, Warszawie, Lublinie, Krakowie, Zabrzu (tu w ramach "Folk Festu")  i Szczecinie! Planowany jest także gig w Toruniu.

Niedługo potem miłe wieści dotarły ze Szkocji. Z kraju kraciastych kiltów dotrze do nas, na trzy koncerty tej trasy (Kraków, Zabrze, Szczecin) formacja Alestorm. Grupa powstała w 2004 roku, na początku swojej działalności nagrali dwie EP-ki pod szyldem Battleheart. W 2007 roku swoją nazwę zmienili na Alestorm. W dorobku mają też 3 duże płyty: "Captain Morgan's Revenge"(2008), "Black Sails at Midnight"(2009) oraz "Back Through Time"(2011).

Trzecia miła informacja dotarła znad Dunaju. Laura Binder, która powróciła z urlopu macierzyńskiego i dołączyła do Dalriady, przybywa jako trzeci zagraniczny gość tej wielkiej trasy, łącznie na sześć występów w tym na finał podczas tegorocznej edycji "Rock in Szczecin"! Wcześniej zespół zagra także na innej imprezie, "Folk Metal Harvest" w Warszawie.

Na dwa ostatnie gigi, w Zabrzu i Szczecinie, z pobliskich Czech przybędzie natomiast, mająca celtyckie zacięcie, formacja Cruadalach. 

Polskimi gospodarzami trasy będą grupy Radogost, Percival Schuttenbach oraz gościnnie i lokalnie świeża krew rodzimego folkmetalu: Netherfell, Morhana i Black Velvet Band.

Szczegółów trasy szukajcie w wydarzeniach. Wkrótce także więcej informacji i konkursy.

 

Źródło: Heart of Rock Agency.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu