Mosaik (Mosaic)
Grupa powstała pod koniec 2006 r. Od samego początku fascynowały ich brzmienia muzyki dawnej i tradycyjnej, i to z różnych obszarów tradycji. Granice dla nich nie istnieją, zarówno te terytorialne, jak i czasowe. Za swój znak firmowy grupa obrała mieszanie wielu wątków i aranżowanie motywów i pieśni ludowych na tradycyjne instrumentarium, które sami rekonstruują bądź zdobywają. Specyficzny strój fideli i fletów średniowiecznych, niespotykane często na polskich scenach muzycznych irańskie instrumenty ney i tar, do tego melodyjność bałkańskich fletów i moc galicyjskich czy szwedzkich dud czy wreszcie barwa arabskiej lutni ud i cały zestaw instrumentów perkusyjnych z wielu regionów świata, składają się na brzmienie zespołu. Instrumentów zresztą stale przybywa, tak jak inspiracji tematami Wschodu, Orientu, ale i polskimi, ludowymi nutami. Mieszanie tych wszystkich źródeł i instrumentów tworzy barwną... no właśnie, nazwa zobowiązuje.
W skład zespołu wchodzą utalentowani muzycy, wszechstronnie wykształceni muzycznie. Ich wiedza i umiejętności wspaniale mieszają się z fascynacją i własnymi ścieżkami poszukiwań inspiracji. Taka mozaika musi procentować.
To między innymi za pomysł na muzykę otrzymali nagrody prestiżowych konkursów w 2008 r. Najpierw uhonorowano ich III Nagrodą na XI Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja" (Jolanta Kossakowska otrzymała też indywidualnie "Złote Gęśle"), a później I Nagrodą XVIII Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe". I nie były to nagrody na wyrost, co pokazała debiutancka płyta "Ludovava" (2010 r.), okrzyknięta przez wiele gremiów, jako najlepszy debiut płytowy roku. A do nich przychodziły kolejne sukcesy, m.in. zaproszenia na prestiżowe festiwale w Polsce (Ethno Port Poznań, Skrzyżowanie Kultur w Warszawie, Globaltica w Gdyni) czy za granicą (London International Arts Festival i Musicport na Wyspach czy Delhi International Arts Festival. Koncertowali też z artystami sceny world music takimi jak Nidi D'Arac, Soema Montenegro, Seema Tewari, Al Andaluz Project czy Maria Pomianowska. Na koncie mają trzy płyty, środki na ostatnią zdobyli poprzez jeden z serwisów crowdfundingowych. Byli pierwszym zespołem sceny folkowej, który wybrał ten sposób sfinansowania wydania CD. Odważna decyzja "Całe szczęście" się opłaciła.
Utwory Mosaik znalazły się też na paru kompilacjach, brytyjskiej wytwórni World Music Network prezentującej najciekawsze zjawiska młodej muzyki świata oraz albumach z polską muzyką na międzynarodowe targi muzyczne WOMEX.
W ostatnim czasie w zespole zaszły drobne zmiany personalne. Odszedł Sebastian Wielądek (lira korbowa, ney, duduk, dudy szwedzkie), a do grupy na stałe przystał Gwidon Cybulski, który sesję nagraniową do nowej płyty rozpoczął jako gość, zakończył jako członek Mosaików, od ostatniej płyty pisanych już przez "k". Najnowsza płyta, "Wolno!" ukazała się w czerwcu 2016 r.
Skład zespołu:
- Jolanta Kossakowska - śpiew, skrzypce, fidel średniowieczna
- Zofia Kolbe-Wojdyr - gaita gallega, flety, tanpura, instrumenty perkusyjne, śpiew
- Wojciech Lubertowicz - instrumenty perkusyjne, duduk, ney
- Mateusz Szemraj - lutnia arabska, cymbały, rubab
- Bart Pałyga - wspak, śpiew gardłowy, drumla
- Gwidon Cybulski - balafony, ngoni, harmonijka ustna, śpiew.
Dyskografia:
Video:
"Rano, rano" - klip promujący album "Całe szczęście"
Mosaik live - Ethnoport Festival (Poznań 2017)
"Samobójstwa" - klip promujący projekt "Tribute To Moskwa"
Najbliższe koncerty
-
dzisiaj (czwartek)
- Szczecin, godz. 19:00 - Mosaik w Filharmonii
Podobne artykuły
Archiwum
-
W folkowym tonie:
- W tany z orylami 15 maja 2012
- Ludovava premiera 23 października 2010
-
Wieści:
- Wolno! się zasłuchać 23 czerwca 2016
- Ludovavy jubileusz 28 marca 2012
- Po godzinach 9 października 2011
- Druhny przedpremierowo 7 października 2010
- Ludowawa mozaika 7 września 2010
-
Wydawnictwa:
- Ludovava 4 października 2010
-
Wywiady:
- Do słuchania po zmroku 22 maja 2016
- Kolędovo, ludovavo 5 stycznia 2011