Pomogli szczęściu

Trzecia płyta Mosaik
Anna Wilczyńska, 23 grudnia 2013
Mosaik
Fot. Press
Opisywana przez nas jesienią zbiórka funduszy na wydanie nowej płyty Mosaik zakończyła się sukcesem. Fani zespołu nie zawiedli. Pora nastawić odtwarzacz, usiąść wygodnie w fotelu i zatopić się po uszy w muzycznym szczęściu!

Na ten album wielu czekało z niecierpliwością. Jak już w październiku opowiadała nam liderka grupy, Jolanta Kossakowska, ta płyta jest wyjątkowa, ponieważ powstała przy pomocy przyjaciół i jest spełnieniem marzeń członków zespołu o swobodzie twórczej. Album jest wyjątkowy również dlatego, że nosi w sobie cechy nagrania koncertowego - materiał nagrywany był na tzw. "setkę", wiele utworów wyłaniało się w czasie wspólnego jammowania na górze Średniak.
W październiku zachęcaliśmy do wsparcia zbiórki funduszy na wydanie nowego, Mosaikowego materiału. Jednocześnie w sieci pojawił się terenowy klip "Wszyscy przyjechali", zapowiadający płytę.


Trzeci w historii grupy album nazywa się "Całe szczęście" i ukazał się 6 grudnia. Mosaik nadal pozostaje wierny swoim zainteresowaniom polską muzyką tradycyjną, muzyką dawną i orientalną. Na płycie znajdziemy 11 utworów tradycyjnych w opracowaniu zespołu (jeden utwór współaranżował Maciek Cierliński), zagranych na instrumentach etnicznych i historycznych. Materiał w dużej mierze pochodzi z tak bardzo ulubionych przez zespół Kurpiów i Lubelszczyzny - regionów, gdzie zachowało się dużo archaicznych cech muzyki wiejskiej, w której rzeczywiście "słyszy się" dużo orientalnych nutek i nierównych podziałów rytmicznych. Dźwięki te, odpowiednio zaaranżowane i zagrane przez Mosaik, przenoszą słuchacza na Bliski Wschód.

"Całe szczęście" brzmi trochę inaczej od poprzednich produkcji - z uwagi na zmiany personalne zamiast liry korbowej (Sebastian Wielądek) podstawą stał się bas (wspak) nowego członka grupy, znanego etno-multiinstrumentalisty, Barta Pałygi. Album nagrano dzięki pomocy ekipy Średniak Records, sympatyczną okładkę zaprojektowała Zofia Kolbe-Wojdyr, a źródła przeszukała Jolanta Kossakowska.

Sześć dni po wydaniu płyty, 12 grudnia, ukazał się pierwszy oficjalny klip ją promujący, który dobrze oddaje okoliczności jej powstania, zatytułowany "Rano, rano":

Dzień po premierze klipu Mosaik zaprezentował oficjalnie cały materiał z nowego albumu w warszawskim klubie Skład Butelek. Kolejny duży koncert promocyjny już 25.01 w Poznaniu. Szczegóły znajdziecie w dziale "wydarzenia".

Płytę nagrano w składzie:
Jolanta Kossakowska - śpiew, fidele średniowieczne; Zofia Kolbe-Wojdyr - dudy galicyjskie, flety, instrumenty perkusyjne, śpiew; Mateusz Szemraj - lutnia arabska, cymbały, mandola; Wojciech Lubertowicz - bębny obręczowe, udu, duduk; Bart Pałyga – wspak, drumla.

 

"Całe szczęście", Mosaik, 6.12. 2013
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydawnictwa

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu