Ludowawa mozaika

Debiutancki album Mosaic
Kamil Piotr Piotrowski, 7 września 2010
"Ludovava" okładka
Fot. Zofia Kolbe-Wojdyr
W życiu każdego zespołu przychodzi ten moment, że prędzej czy później trzeba zmierzyć się z nagraniem pierwszej płyty. Grupa Mosaic ma to już za sobą. Debiutancki album ukaże się w październiku.

Dokładnie 10 października, będzie miała miejsce premiera debiutanckiej płyty zespołu Mosaic, zatytułowanej "Ludovava". Tak opisują tą płytę muzycy zespołu:

- W dawnej kulturze ludowej tkwi moc. Pieśni opowiadają i tłumaczą świat. Pozwalają wyrażać najważniejsze uczucia. Tajemnicą, która przyciąga współczesnego muzyka na Kurpie czy Lubelszczyznę, jest niezwykłość archaicznych melodii, pamiętających czasy, w których dźwięki Orientu przenikały się z tradycjami Słowiańszczyzny.
Ucieczce z miasta towarzyszy zawsze tęsknota za światem jasnych podziałów, uporządkowanym kosmosem, czasem i przestrzenią. Ale tego porządku nie odnajdziemy. Naszego świata nie ogranicza już widoczny horyzont, a naszego czasu nie regulują rytm pór roku i kalendarz dawnych obrzędów. Nie mieszkamy już pod axis mundi. Nie ma jednej osi i nie ma jednego świata. Są dziesiątki różnych światów, setki fascynacji, tysiące zapożyczeń, mnóstwo przyjaciół rozsianych po całym świecie, instrumentów, które opowiadają historie nieznanych nam bogów w nieznanych nam językach.
Nasza muzyka nie może być ludowa. Może być tylko ludowawa. Jak miasto, w którym żyjemy. Pozlepiana z różnych kawałków, które pozornie często nie tworzą całości, ale które w całość może złączyć nasz wspólny rytm i wspólne uczucie. Fale tego rytmu rozchodzą się od środkowej Azji, przez Bliski Wschód aż po Zachodnią Afrykę. Ale jego źródło bije wciąż gdzieś tu, pod Radomiem, koło Zamościa, za Ciechanowem. W tej kulturze, której już nie można przywrócić, ale której pamięcią będziemy zawsze oddychać".

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu