Slava! Pieśni Słowian Wschodnich

Slava! Pieśni Słowian Wschodnich
Fot. Press
Po Słowianach Południowych przyszedł czas na tych ze Wschodu. Druga płyta, z zapowiadanego przez zespół jakiś czas temu tryptyku pieśni Słowian, jest różnorodna tekstowo i muzycznie i bardzo dobrze nagrana i zrealizowana.

Percival na tej płycie znów pokazał, że w klimatach śpiewu i muzyki tradycyjnej porusza się bardzo sprawnie. Na drugiej "Slavie" znalazło się 16 pieśni z terenu wschodniej Słowiańszczyzny, czyli dzisiejszej Rosji, Ukrainy, Białorusi i polskich terenów przygranicznych, Polesia czy Łemkowszczyzny.
Jak piszą muzycy o tej płycie, to tylko subiektywny wybór części pieśni obrzędowych, miłosnych, weselnych z przebogatego archiwum muzyki Słowian Wschodnich. Sięgnęli po te utwory, które jakoś wywarły na nich wrażenie.

Dużo tu prostej, tradycyjnej muzyki i przede wszystkim śpiewu. Już od pierwszego utworu słychać z czym słuchacz zetknie się podczas odsłuchiwania "Slavy II". Z muzyką inspirowaną starymi opowieściami, obrzędami, tańcami, zagraną w prosty sposób, bez jakichś bogatych środków, ale nie odtworzonej nuta w nutę. Percival dołożył do tych pieśni siebie, czyli własne doświadczenia odtwórców pasjonatów i wyobrażenia o czasach przedchrześcijańskich, oraz własny styl grania i śpiewania, nie pomijając odtworzonych przez muzyków instrumentów o specyficznej barwie.

Bardzo ważną rolę w powstawaniu płyty odegrały dwie panie.
Pierwsza to Lada Czerkasowa, od lat zajmująca się badaniem i archiwizowaniem pieśni, obrzędów z terenu Słowian, która pomogła w wyborze materiału. Druga to Christina Bogdanowa, członkini Percivala, której pochodzenie i doświadczenie przydało się w opracowaniu brzmienia i sposobu wykonania poszczególnych utworów.

Tematycznie wybrane pieśni krążą wokół mężczyzny i kobiety, miłości, wesela, nadejścia wiosny i związanych z tym obyczajów. Muzycznie od muzyki dawnej, przez motywy orientalne po wręcz transowe. Jest wesoło, skocznie, a czasem melancholijnie czy wręcz mistycznie, szamańsko.

Atutem tej płyty są głosy, ich współbrzmienie. Ostre, krzykliwe, radosne w pieśniach wesołych, skocznych i miękkie, głębokie, pełne zadumy w bardziej nastrojowych, poważnych. Do tego bogate, ciekawe instrumentarium jak: mandolina, saz, bouzouki, sopiłka, cymbały i różnego rodzaju bębny.

Muzyka, aranżacje wokalne czy instrumentalne, klimat, nie zaskoczy fanów Percivali, ale tych, którzy zetkną się z nimi po raz pierwszy, może zatrzymać z Percivalami na dłużej, bo zaprezentowali tu dużo dobrego śpiewania i grania.

W zestawie znalazła się też druga płyta, nagrana podczas koncertu grupy we Wrocławiu, który odbył się w ramach trasy „Sławny Tur“. Jest na niej kilka utworów ze „Slavy II“ oraz takich nigdzie dotąd nie publikowanych.

Spis utworów (CD 1):

  1. "Матрëшка" / "Matrieshka"
  2. "Маpічко Чичері" / "Marichko Chycheri"
  3. "Ярило" / "Jarilo"
  4. "Клик весна" / "Klik vesna"
  5. "Блoгослови Матe" / "Blagoslavi Mate"
  6. "Чёрна галочка" / "Cherna galochka"
  7. "Ой ти місяцю" / "Oj ty misjatsu"
  8. "Rosa"
  9. "Медуница" / "Medunitsa"
  10. "Тому коса" / "Tomu kosa"
  11. "Листочку червений" / "Lystochku chervenyj"
  12. "А ты мыла" / "A ty myla"
  13. "Зозуля" / "Zozulja"
  14. "Конь" / "Kon"
  15. "На Ивана" / "Na Ivana"
  16. "Ой y лиси" / "Oj u lisi"

Spis utworów (CD 2):

  1. "Słyszę / Sargon" (Intro)
  2. "Jadą konie"
  3. "Gusta mi magla"
  4. "Del Berino"
  5. "Cziorna Galoczka"
  6. "Sowa"
  7. "Dziewczyna Swarożyca"
  8. "Blagoslavi"
  9. "Postrzyżyny"
  10. "Primorkinja"
  11. "Ludasim, Pajtasim"
  12. "Naranca"
  13. "Karanfilce"
  14. "Pasla"
  15. "Slayer / Stefanismus" (bis)

Nagrano w składzie:

Archiwum

Pokaż menu