Zmagania w Rotundzie

Przegląd konkursowy "Shanties 2012"
Kamil Piotr Piotrowski, 4 stycznia 2012
By The Wind
Fot. Kamil Piotrowski
To najważniejszy konkurs dla zespołów sceny żeglarskiej. O nominację do niego początkujący wykonawcy walczą przez cały rok na innych przeglądach. Wygląda na to, że w tym roku usłyszymy nawet kilka szant.

Pierwsza edycja konkursu, w obecnej formule, odbyła się 13 grudnia 2003 r., choć sam konkurs, połączony jeszcze z warsztatami, odbywał się też wcześniej. Jednak w 2003 roku po raz pierwszy odbył się on w krakowskim klubie "Rotunda", gdzie spotkały się zespoły żeglarskie i szantowe, które w ciągu minionego roku wygrały jeden z festiwali, mający "prawo nominowania do Przeglądu konkursowego Shanties“.

Zespoły, w 20 minutowym programie, prezentują się przed jury a nagrodą jest udział w koncertach Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties", co dla młodych wykonawców jest dużym wyróżnieniem i szansą na zaistnienie na scenie żeglarskiej.

W tym roku w skład jury wejdą: Agnieszka Krajewska (dyrektor artystyczny festiwalu "Shanties"), Marcin Chatys (muzyk grup Nor Folk oraz Sushee), Wojciech Harmansa (dyrektor artystyczny festiwalu "Port Pieśni Pracy", muzyk zespołu Prawdziwe Perły), Grzegorz Tyszkiewicz (szantymen, muzyk, solista), Piotr Zadrożny (muzyk, bard, solista).

Do tegorocznego przeglądu zakwalifikowały się grupy: F.A.N.T, oJ taM, Przylądek Dobrych Dni, Shantażyści, Zęzazygi, Trzy Maszty, Nok Rei, Krzysztof Szczęśniak, By The Wind (na zdjęciu powyżej), Znienacka Project, Nikola Warda, Kamil Badzioch, Grupa Trzymająca Ster, Majtki Bosmana.

Od lat liczba młodych zespołów zainteresowanych tradycjami morskiego śpiewania maleje, szant na konkursach coraz mniej, dominuje współczesny repertuar - piosenka żeglarska, ballada. Na szczęście w tym roku w Krakowie, wnosząc z listy wykonawców, można liczyć na to, że kilka tradycyjnych, morskich pieśni pracy, zaśpiewanych w wielogłosowych aranżacjach, jednak usłyszymy.

Konkurs rozpoczyna się o godz. 19:00 a po jego zakończeniu, ok. godz. 22.00, uczestnicy i jurorzy przeniosą się do Tawerny żeglarskiej ''Stary Port" na przeglądowe "after party" oraz odczytanie werdyktu jury. Zwycięzców zobaczymy na koncertach 31 Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties" w Krakowie w dn. 24-26 lutego.


"Przegląd konkursowy Shanties", 14.01.2012, klub "Rotunda", Kraków

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu