Wystąpią w Krakowie

Wyniki Przeglądu konkursowego "Shanties"
Kamil Piotr Piotrowski, 15 stycznia 2012
oJ taM
Fot. Maciej Viking Ślusarczyk
Za nami kolejna odsłona Przeglądu konkursowego Shanties. W minioną sobotę pięcioosobowe jury konkursu wysłuchało 12 wykonawców, reprezentujących najróżniejsze spojrzenie na piosenkę żeglarską i pieśni morza.

Przegląd Konkursowy Festiwalu Shanties to jedno z najważniejszych wydarzeń na scenie żeglarskiej w Polsce. Co roku krakowski klub "Rotunda" gromadzi najlepsze, młode zespoły, nominowane z innych konkursów, parające się współczesną piosenką żeglarską i tradycyjnym folkiem morskim, choć tym ostatnim już z rzadka.

Tym razem Przegląd konkursowy do 31 Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties 2012" zszedł do podziemi. Koncerty zespołów konkursowych odbyły się bowiem, nie jak zwykle na głównej sali krakowskiego klubu "Rotunda", ale w przystosowanej na ten czas, sali na najniższym poziomie budynku. Maciej "Viking" Ślusarczyk, wieloletni obserwator i recenzent festiwalu, na swojej stronie internetowej pisze, iż na tym posunięciu "(...) ucierpiała przede wszystkim atmosfera koncertu. Jednak główna scena Rotundy ma jakiś niepowtarzalny klimat, którego nie jest w stanie zastąpić nawet w namiastce jej dolna sala - mniejsza, niby bardziej kameralna ale jednak to już nie ta sama Rotunda". Cóż, jak się nie ma co się lubi...

Do Krakowa przybyło dwunastu wykonawców. Jury po kilkugodzinnych przesłuchaniach i długich naradach już po północy, w Tawernie Stary Port, ogłosiło następujący werdykt:

Jury w składzie: Przewodnicząca Agnieszka Krajewska oraz członkowie Grzegorz Gooroo Tyszkiewicz, Wojciech Muzyk Harmansa,  Marcin Chatys i Piotr Zadrożny po wysłuchaniu prezentacji następujących podmiotów wykonawczych: Przylądek Dobrych Dni, Zęza Zygi, Krzysztof Szczęśniak, Grupa Trzymająca Ster, Szantażyści, Nikola Warda, oJ taM, Majtki Bosmana, F.A.N.T, By The Wind, Nok Rei, Trzy Maszty, w drodze głosowania postanowiło nominować do udziału w XXXI Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties 2012" trzech wykonawców (w kolejności alfabetycznej):

Wymienione zespoły wystąpią ponownie w "Rotundzie" podczas festiwalu, który odbędzie się w dn. 22-26.02.2012.

 

Przegląd Konkursowy "Shanties 2012", 14.01.2012, CK "Rotunda"

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu