Platynowy jazz

"Session - Natural Irish & Jazz" nagrodzona
Kamil Piotr Piotrowski, 13 lutego 2012
Carrantuohill & Jazz
Fot. Kamil Piotrowski
Wspaniały prezent na rozpoczęcie obchodów jubileuszu otrzymała w minionym tygodniu grupa Carrantuohill. Płyta nagrana w 2005 roku - połączenie jazzu i muzyki irlandzkiej - uzyskała status platynowej.

Patent na wciąganie w świat muzyki irlandzkiej muzyków z różnych innych nurtów - rocka, popu, jazzu - na świecie jest już mocno eksploatowany. W Polsce jak na razie z takich pomysłów korzysta niewiele grup, a jak widać po projektach Carrantuohill przynosi to efekty. W ubiegłym roku status "Złotej Płyty" zdobyła płyta "Inis", w której udział wzięło, obok Carrantuohill, wielu znanych piosenkarzy z polskiej sceny muzycznej.

W ubiegłym tygodniu Związek Producentów Audio i Video ogłosił kolejnych wyróżnionych i znów płyta grupy Carrantuohill znalazła się na liście. Tym razem wyróżnienie zdobyła "Session - Natural Irish & Jazz" i to od razu "Platynowej Płyty" w kategorii "Jazz".

Związek Producentów Audio Video (ZPAV) przyznaje (od 1995 roku) wyróżnienia "Złotej, Platynowej i Diamentowej Płyty" za sprzedaż konkretnej liczby egzemplarzy w danej kategorii (każda ma inną wielkość minimalnej sprzedaży). Jeśli producent/dystrybutor sam nie określi kategorii płyty, robi to ZPAV.

W jazzowej kategorii minimalna liczba sprzedanych egzemplarzy płyty musi przekroczyć 10.000 sztuk by otrzymać "platynę". Tak się stało.

Płyta to zapis koncertu, który miał miejsce w "Muzycznej owczarni" w 2005 r., w którym udział wzięła obok Carrantuohill czołówka muzyków polskiej sceny jazzowej: Urszula Dudziak, Wojciech Karolak, Tomasz Szukalski, Marek Raduli, Krzysztof Ścierański, Bernard Maseli, Robert Czech.

Przypomnijmy, iż "Session..." w roku 2006 otrzymała także "Fryderyka" w kategorii etno/folk.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu