Patryk znów w Zagłębiu

Weekend Kultury Irlandzkiej
Anna Wilczyńska, 4 lutego 2012
Weekend Kultury Irlandzkiej
Fot. Wojciech Małota
Na dobre, w kulturalnym kalendarzu Sosnowca, zagościł Weekend Kultury Irlandzkiej. Po raz trzeci tamtejszy zespół tańca Lia Fáil organizuje to wydarzenie, adresowane do wielbicieli irlandzkiej muzyki, tańca oraz filmu.

Św. Patryk dopiero za półtora miesiąca, ale w Sosnowcu ruszyły już przygotowania do obchodów tego święta, które nad wyraz łatwo odnalazło się na polskim gruncie. Niewątpliwie jest to zasługa środowiska celtyckiego, które w Polsce działa wyjątkowo prężnie. Taka sytuacja ma miejsce w Sosnowcu, gdzie trzy lata temu, młody i energiczny zespół tańca irlandzkiego Lia Fáil przejął inicjatywę uczczenia dnia Św. Patryka. Grupa istnieje od 2008 roku i  skupia w swoich szeregach prawdziwych pasjonatów kultury Szmaragdowej Wyspy.

"Weekend Kultury Irlandzkiej" w tym roku odbędzie się od czwartku do soboty, w dniach 15-17 marca. Nie podano jeszcze szczegółów programu, ale organizatorzy imprezy zapewniają, że nie zabraknie atrakcji, muzyki na żywo, warsztatów i pokazów tańca (w wykonaniu gospodarzy), nocnych zabaw tanecznych céilí,  jak również imprez o charakterze edukacyjnym. Widzów czekają też filmy i prelekcje na temat kultury Zielonej Wyspy.

Jeden z koncertów wieczornych (15 marca) uświetnić ma zespół muzyki celtyckiej Beltaine, który w marcu rusza na trasę St. Patrick's Tour 2012. Gościnnie wystąpi z chłopakami Jochen Vogel, wirtuoz Cláirseach (antycznej harfy)  z Niemiec, dobrze znany już polskiej publiczności. Tego dnia pojawi się też na parkiecie, z pokazem tańca, Małgorzata Wilczyńska, tancerka grupy Comhlan, od początku istnienia wydarzenia współpracująca z organizatorami.

W tym roku Weekend Kultury Irlandzkiej odbędzie się w trzech miejscach: w Miejskim Klubie im. J. Kiepury, w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w kawiarni "Muza Art Cafe". Szczegóły wkrótce.

Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu