Harmonijkarze do Czeremchy!

19. Spotkania "Z wiejskiego podwórza"
Anna Wilczyńska, 26 czerwca 2014
Taraf de Haidouks
Fot. Damien Gard
Już niecały miesiąc pozostał do festiwalowego spotkania z folkiem na Podlasiu. Do Czeremchy zjadą gwiazdy z zagranicy oraz fani folku z całego kraju. Jak zwykle, będzie dobra muzyka, dużo atrakcji oraz kilka niespodzianek.

Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza"- Visegrad Wave in Czeremcha, bo o nim mowa, to impreza, którą od lat obserwujemy. O idei przedsięwzięcia pisaliśmy już wiele, jakie były jego początki przeczytacie w wywiadzie z głównymi pomysłodawcami, jak również organizatorami - Barbarą Kuzub-Samosiuk i Mirkiem Samosiukiem z lokalnej, folkowej kapeli Czeremszyna.

W tym roku główne dni koncertowe to weekend 18-20.07, a przez kolejny tydzień, do 26.07, potrwają jeszcze warsztaty - m.in. rękodzielnicze, białego śpiewu i pokazy filmów. W zeszłym roku festiwal obchodził 18. urodziny, ale mimo stałych punktów programu i wypracowanej już formuły będzie kilka nowości.

Po raz pierwszy odbędzie się przegląd muzykujących harmonijkarzy. Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w konkursie nie tylko solistów grających na harmonijkach ustnych, lecz również na takich instrumentach jak grzebień, liść, itp. Każdy uczestnik ma wykonać 3 utwory, w tym obowiązkowo jedną melodię ludową. Umiejętności konkursowiczów oceni specjalne jury, w którym znajdzie się Bartosz Łęczycki i Tomasz Kamiński - harmonijkarze znani i cenieni u nas w kraju, jak też poza jego granicami. Uwaga - zgłoszenia tylko do 12.07. Więcej szczegółów i regulamin tutaj.

Kolejną nowinką jest zaproszenie dla zespołów, które chciałyby wystąpić podczas festiwalu. Ze względu na profil imprezy, preferowane są grupy wykonujące różne odmiany muzyki folk i etno. Organizatorzy zapewniają zwrot kosztów dojazdu, zakwaterowanie i wyżywienie oraz udzielają chętnym więcej informacji.

Od kilku lat stało się zwyczajem, że festiwal otwiera w piątek rano konferencja. Tym razem odbędzie się druga część dyskusji na temat kultury ludowej i mediów, którą rozpoczęto w zeszłym roku. Mile widziani są nie tylko dziennikarze i muzycy tradycyjni czy folkowi, ale również wszyscy zainteresowani tematem. Wstęp na konferencję jest wolny (start o g. 11:00).

No i najważniejsze, czyli muzyka. W tym roku na "wiejskim podwórzu" szykuje się wybuchowa uczta. Najpierw, w piątek, 18.07 publiczność rozgrzeje Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba!, potem stery przejmą legendy sceny alternatywnej i etno, Voo Voo i Trebunie Tutki. Najbardziej żywiołowym dniem będzie z pewnością sobota, gdy zagra Kozak System z Ukrainy, znana i ceniona od lat formacja The Ukrainians (Wielka Brytania), potem gospodarze - Czeremszyna, a na koniec gwiazda super gwiazda wieczoru, słynni na całym świecie lautarzy ze wsi Clejani - Taraf de Haidouks (Rumunia). Niedziela 20.07 również nie zapowiada się spokojna, ponieważ Janusz Prusinowski Trio i Klezmafour potrafią zagrać do tańca.

Oprócz dobrej muzyki festiwal w Czeremsze znany jest z bogatej oferty warsztatowej, zwłaszcza rękodzielniczej i muzycznej. W tym roku po raz pierwszy w historii imprezy odbędą się warsztaty tańców greckich prowadzone przez członków Towarzystwa Przyjaciół Grecji - zespół Ilios. Można będzie nauczyć się też gry na cymbałach wileńskich oraz ukraińskiego śpiewu "białego"- ale dopiero po głównym weekendzie, czyli w dniach 21-23.07. Te ostatnie zajęcia poprowadzą Ludmiła i Serhij Wostrikow z ukraińskiego zespołu Horyna (Równe).

Zapisy na warsztaty już ruszyły - harmonogram dostępny jest tutaj. Przy okazji warto wspomnieć, że na stronie festiwalu w zakładce "użyteczne" znajdują się informacje na temat noclegu i wyżywienia. Planowany jest też bezpłatny pociąg festiwalowy z Warszawy do Czeremchy, który sam w sobie jest atrakcją, a także pełni pożyteczną rolę i ułatwia dotarcie na festiwal.

A na koniec próbka umiejętności live głównej gwiazdy festiwalu, czyli romskich wirtuozów z Taraf de Haidouks ze wspólnego koncertu z zaprzyjaźnioną Kocani Orkestar z Macedonii:

 Szczegółowy program imprezy pojawi się wkrótce w dziale "wydarzenia".

Źródło: http://www.festiwalczeremcha.pl/

 

19. Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" Visegrad Wave in Czeremcha, 18-20.07.2014, Czeremcha.
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu