Nie tylko korowody

Warsztaty tańców greckich w Warszawie
Anna Wilczyńska, 15 listopada 2013
Warsztaty tańca greckiego
Fot. Bożena Głodkowska
Muzyka grecka nie jest szeroko znana w Polsce, choć wielu Polaków wypoczywa w Grecji latem. Ta sytuacja, mamy nadzieję, będzie się zmieniać, przynajmniej w stolicy, gdzie działa Towarzystwo Przyjaciół Grecji, i to aktywnie.

Celem tej organizacji jest działanie na rzecz przyjaźni między narodami Polski i Grecji oraz upowszechnianie kultury greckiej w Polsce. Jednym z takich działań jest prowadzenie warsztatów tańca greckiego przez instruktorów z zespołu tańca greckiego Ilios.

Przypomnijmy: członkowie formacji - czyli Irena Argiro Tsermegas, Bożena Głodkowska i Tomasz Kozłowski to pasjonaci kultury greckiej, którzy od wielu lat doskonalą umiejętności taneczne pod okiem nauczycieli z Hellady (w tym ze słynnego Teatru Tańca im. Dory Stratu w Atenach). Znajomość tańca pogłębiają, uczestnicząc każdego roku w zabawach i festynach w różnych regionach Grecji.

Kilka dni temu od Tomka Kozłowskiego otrzymaliśmy wiadomość, że już oficjalnie rusza nowy sezon warsztatowy.  Pierwsze zajęcia odbędą się w stolicy już w ten weekend, 16-17.11. Cały cykl zaplanowany jest sukcesywnie aż do lipca 2014. Terminy zajęć (jeden weekend w miesiącu) będą się pojawiać w dziale "wydarzenia".

Poprosiliśmy Tomka o przybliżenie programu tych warsztatów:

" - Warsztaty tańca greckiego, organizowane przez Towarzystwo od przeszło 10 lat, są okazją do poznania muzyki i tańca wielu regionów - od Grecji kontynentalnej, przez wyspy, po tradycję miejską (rembetiko i laiko), oraz tańce pontyjskie (przyniesione przez greckich uchodźców z południowych i wschodnich wybrzeży Morza Czarnego). Program całego, prawie rocznego cyklu obejmuje nie tylko tańce korowodowe, tańczone w Grecji najczęściej (m.in. kalamatiano, tsamiko, ikariotiko, sirto, susta, zonaradiko, dipat, pendozali), ale także solowe (np. zeibekiko) oraz tańczone po 2-3 osoby (np. chasapiko). Program jest tak układany, by osobom początkującym umożliwić nauczenie się kroków od podstaw, a zaawansowanym, które w tych warsztatach biorą udział od lat - utrwalenie umiejętności i poznawanie nowych tańców".

Nie mogliśmy nie zapytać się o kwestie muzyczne - do jakiej muzyki tańczy się na zajęciach?

- " Podkład muzyczny warsztatów stanowią płyty przywożone z Grecji, prezentujące zarówno tradycję wiejską (dimotiko) jak i miejską (rembetiko, laiko, smirneiko). Usłyszeć można więc zarówno sławy greckiej sceny, jak np. Nikos Ksiluris, Eleni Vitali, Psarantonis, Vasilis Skulas, Glikierija, Kiki Franguli, Eleftherija Arvanitaki, zespół rodziny Konitopulos, jak również lokalne kapele z Cyklad, Krety, Epiru, Grecji Środkowej czy Tracji. Uczestnik poznaje także tradycyjne instrumentarium, na wyspach egejskich oparte na dominacji skrzypiec (violi), na Krecie - liry kreteńskiej, w Grecji kontynentalnej - klarnetu (klarino), w kulturze Pontów - liry pontyjskiej (kemencze) a w muzyce miejskiej - lutni buzuki."

 

Warsztaty tańców greckich, 16-17.11.2013, Warszawa, PKiN
Portal Folk24.pl jest partnerem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu