Jubileusz pod granicą

"Z wiejskiego podwórza" 2015
Anna Wilczyńska, 25 czerwca 2015
Boban i Marko Markovic
Fot. Press
Koncerty polskich i zagranicznych gwiazd folku, warsztaty, filmy oraz nietuzinkowy mecz. Fani folku w ostatni weekend lipca powinni odwiedzić podlaską Czeremchę, gdzie odbędzie się 20. Festiwal Wielu Kultur i Narodów.

W marcu pisaliśmy o walce o organizację 20. edycji festiwalu w Czeremsze. Na szczęście problemy zostały przezwyciężone, a teraz możemy już przedstawić szczegółowy program imprezy. W tym roku główne dni to weekend 24-26.07, ale przez cały kolejny tydzień, aż do 31.07 odbywać się będą wydarzenia towarzyszące.

W tym roku festiwal jest szczególny - obchodzi 20 lecie swojego istnienia. Jak bardzo impreza się zmieniła, można przeczytać w wywiadzie z organizatorami. W 1995 r nikt nie przypuszczał, że na scenie przed Gminnym Ośrodkiem Kultury będzie można zobaczyć gwiazdy etno i folku z całego świata i że do Czeremchy ściągać będą fani tej muzyki z całego kraju.

W tym roku tłumy przyciągnie Boban i Marko Marković Orchestra z Serbii, znany i częsty gość zza miedzy – Todar i WZ Orkiestra (Białoruś), młody i energetyczny zespół z Ukrainy Joryj Kłoc oraz DJe z Anglii, którzy mieli gościć tu w zeszłym roku - Addictive TV. Niedziela powoli staje się dniem muzyki tradycyjnej – 26.07 na scenie przed GOKiem zaprezentuje się Zawołany Skład Weselny. Nie zabraknie też gatunków pokrewnych – kultowego Daabu z transową, jamajską nutą oraz bluegrassowo-bluesowego, pełnego humoru Kraków Street Band. Na pewno wielka zabawa czeka wszystkich w piątek, 24.07, na koncercie Czeremszyny – gospodarzy imprezy, którzy dwa lata temu zagrali tak:

Nierozłączną częścią festiwalu są warsztaty. Tym razem organizatorzy przygotowali zajęcia lirniczo-śpiewacze z Jackiem Hałasem, warsztaty tańców bretońskich oraz rękodzielnicze. Na tych ostatnich, pod okiem lokalnych mistrzów, będzie można nauczyć się wyplatania ze słomy, garncarstwa, filcowania. Po koncertowym weekendzie, przez trzy dalsze dni (27-29.07) będzie można zgłębiać tajniki ukraińskiego tzw. "białego" śpiewu pod kierunkiem Ludmiły Wostrikow z ukraińskiego zespołu Horyna. Te ostatnie zajęcia są płatne. Nie zwlekajcie z zapisami na warsztaty, ponieważ ruszyły one 22.06, a szczegółowy harmonogram dostępny jest na podstronie festiwalu.

Po raz drugi odbędzie się przegląd muzykujących harmonijkarzy - zgłoszenia przyjmowane są do 17.07. Szczegóły tutaj.

Miłośnicy tematyki pogranicza nie będą zawiedzeni. Na pewno pojawi się ona na konferencji inaugurującej imprezę (piątek 24.07, g. 12:00) oraz podczas spotkania i pokazów wielokrotnie nagradzanych filmów podlaskiego dziennikarza Jerzego Kaliny. Zaplanowane jest też spotkanie i promocja książki "Cudowna", pochodzącego z pobliskiej Orli Piotra Nestorowicza.

To nie koniec atrakcji. W tym roku podczas festiwalu mają odbyć się I Ligowe Mistrzostwa Europy w Piłce Błotnej "Swampions Soccer League". To nowa dyscyplina, wywodząca się z piłki nożnej, ale oparta na trochę innych zasadach i rozgrywająca się na boisku polanym wodą. Dodajmy, że niedawno podlaska drużyna Torfowy Dr Tusz Białystok, w której gra Mirek Samosiuk - jeden z organizatorów festiwalu i basista Czeremszyny - wywalczyła Mistrzostwo Świata na zawodach w Turcji. Mamy nadzieję, że podczas festiwalu rywalizacja na błotnym boisku w Czeremsze będzie równie zacięta jak w Istambule.  

Na koniec ważna informacja praktyczna: bezpłatny pociąg festiwalowy Warszawa-Czeremcha (piątek po południu) i Czeremcha-Warszawa (niedziela wieczór) jest już potwierdzony, a rozkład jazdy podany zostanie wkrótce na stronie imprezy. Pozostaje tylko spakować plecak i zobaczyć się na "Wiejskim podwórzu" w Czeremsze, bo w tym roku z pewnością będzie tu wyjątkowo. Szczegółowy program festiwalu w naszym dziale "wydarzenia".

Na zachętę Boban i Marko Marković Orchestra z koncertu w Sofii w 2013:


20. Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" Visegrad Wave in Czeremcha, 24-26.07.2015, Czeremcha
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia
.


Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu