Pohulamy na podwórzu

"Z wiejskiego podwórza" 2015
Anna Wilczyńska, 20 lipca 2015
Joryj Kłoc
Fot. Press
Już za chwilę w Czeremsze ruszy Festiwal Wielu Kultur i Narodów. Po raz dwudziesty na placu przed lokalnym GOK-iem zagrają gwiazdy folku i etno, a tłumy tańczyć będą do świtu pod sceną. Znów będzie międzynarodowo i różnorodnie.

W tym roku na "Wiejskim podwórzu" z racji okrągłego jubileuszu zapowiada się gorąca atmosfera. Główne koncerty zaplanowane są na przedostatni weekend lipca (24-26.07), ale w rzeczywistości festiwal trwać będzie prawie cały tydzień, bo do 31.07 odbywać się będą wydarzenia towarzyszące.

Imprezę zainauguruje 24.07, w samo południe konferencja "Kultura - naród - etniczność na pograniczach Europy i świata", na którą zaproszeni zostali nie tylko naukowcy, dziennikarze, ale również twórcy i animatorzy kultury.

Przypomnijmy, że główną atrakcją festiwalu są koncerty odbywające się na wielkiej plenerowej scenie na placu przed GOK-iem. W tym roku dominować będą dźwięki z południa i wschodu Europy. Najbardziej oczekiwana gwiazda to Boban i Marko Marković Orchestra z Serbii, ale swoich fanów ma również Todar i WZ Orkiestra (Białoruś), który tak zagrał w Czeremsze 3 lata temu:

Z kolei o nowych fanów zawalczy młody zespół Joryj Kłoc z Ukrainy (na zdjęciu). Miłośników mechanicznych etnobitów przyciągnie w piątek DJ Woj, a w sobotę znany kolektyw didżejski Addictive TV z Wielkiej Brytanii. W ostatniej chwili nastąpiła zmiana i zamiast Yoksel Moksel przyjedzie inna bretońska grupa o swojskiej nazwie - Ślivo Vitsă. Członkowie tego zespołu to stali bywalcy festiwalu, poprowadzą też w sobotę i niedzielę warsztaty tańców. Grają muzykę bretońską, nie stroniąc od dźwięków bałkańskich i słowiańskich. Nie zabraknie koncertu gospodarzy - Czeremszyny, czyli - jak sami o sobie mówią - Podlaskiej Hodowli Muzyki Żywej.

Festiwal "Z wiejskiego podwórza" znany jest również z bogatej oferty warsztatowej. W GOK-u od paru lat działa specjalny projekt Szkoła Ginących Rzemiosł (kiedyś pod nazwą Akademia Tradycji). Podczas festiwalu i w następnym tygodniu (27-31.07) pod okiem lokalnych mistrzów będzie można zgłębić tajniki m.in. wyplatania ze słomy, garncarstwa, filcowania - zgłoszenia przyjmowane są mailowo tutaj. Ludowe rękodzieło będzie można też podziwiać (oraz kupić) na towarzyszącym imprezie od lat targu sztuki ludowej.

Z nowinek w programie warto wymienić specjalne zajęcia dla dzieci, które poprowadzą instruktorzy z Białorusi oraz warsztaty kuchni bretońskiej i indonezyjskiej. Tradycyjnie już w niedzielne popołudnie odbędzie się konkurs na najlepszą potrawę kuchni podlaskiej, połączony z degustacją.

Podczas festiwalu będą prowadzone akcje pomocy dla Nepalu. Magdalena Pietruszka-Pandey (26.07) opowie o Małej Polsce w Nepalu i idei odbudowania wsi Dumre. Będzie prowadzona również zbiórka pieniędzy na rzecz nepalskiej Fundacji "Lights To Himalaya".

To nie wszystkie atrakcje. Przewidziane są również pokazy filmów Jerzego Kaliny - dziennikarza, którego interesuje tematyka polsko-białoruskiego pogranicza oraz spotkanie z Piotrem Nestorowiczem, autorem książki "Cudowna". Z kolei miłośnicy sportu zapewne będą z zapałem śledzić I Ligowe Mistrzostwa Europy w Piłce Błotnej "Swampions Soccer League".

Mamy też dobrą informację – festiwalowy pociąg Warszawa Wschodnia-Czeremcha (i z powrotem) jest już potwierdzony, a jego rozkład znajduje się tutaj.

Szczegółowy program festiwalu w dziale "wydarzenia".

Na koniec próbka tego, co będzie się działo w Czeremsze - oficjalny klip zespołu Joryj Kłoc z Ukrainy (zagrają w sobotę 25.07):


20. Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" Visegrad Wave in Czeremcha, 24-26.07.2015, Czeremcha
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu