Głos z Drepung

Tybetańscy mnisi w Krakowie
Kamil Piotr Piotrowski, 19 maja 2010
Tybetańscy mnisi z klasztoru Drepung
Fot. Press
Jeżdżą po całym świecie, by zdobywać wsparcie i środki dla swojego klasztoru, kiedyś największego w Tybecie. Grupa mnichów z Drepung wystąpi z programem muzyki liturgicznej m.in. w Krakowie.

"Drepung" (nazwa oznacza: „stos ryżu”) został założony w 1416 roku na górze Gampo Utse w pobliżu Lhasy dla doskonalenia i pogłębiania nauk linii Gelugpa. W latach 1935-37 był największym klasztorem na świecie, w klasztornym uniwersytecie studiowało w tym czasie od 7000 do 10 000 mnichów! Klasztor Drepung krył Ganden Podrang czyli tzw. klasztor w klasztorze, który był przez blisko 200 lat siedzibą pierwszych dalajlamów, do czasu przeniesienia jej do pałacu "Potala" w Lhasie. Grupa mnichów z Drepung odbywa pielgrzymkę w celu pozyskania wsparcia dla klasztoru. W Nowym Jorku podczas koncertu tej grupy w "Cornegie Hall" wspierali ich na scenie m.in.: Patti Smith, Philip Glass i David Bowie - pisze do nas w mailu Marek Styczyński, lider zespołu Karpaty Magiczne, koordynator imprezy, która, w środę – 9 czerwca 2010 roku o godz. 18.00 odbędzie się w Muzeum "Manggha" w Krakowie.

Złożą się na nią występ mnichów z klasztoru Drepung z programem muzyki liturgicznej Tybetu, których wesprze grupa Karpat Magicznych i Gości.

Pobyt mnichów z Drepung w Polsce jest koordynowany przez Fundację "Tibet House" z siedzibą w Warszawie, a w Krakowie koncert przygotowuje grupa wolontariuszy przy wsparciu Muzeum "Manggha", Wydziału Religioznawstwa UJ i osób prywatnych.

 

Mnisi z klasztoru Drepung i Karpaty Magiczne,
9 czerwca 2010, godz. 18.00, Muzeum "Manggha" w Krakowie

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu