Cyber Fest Noz

Bretońskie "Święto Nocy" w Poznaniu
Kamil Piotr Piotrowski, 18 maja 2010
Widownia tańczy
Fot. Robert Derda
Nie trzeba jechać aż do Bretanii by wziąć udział w zabawie tanecznej "Fest Noz", wystarczy udać się do Poznania. Tam, od kilku lat spotykają się miłośnicy tańców bretońskich na "Cyber Fest Noz".

"Fest Noz" czyli "Święto Nocy", jest popularną zabawą, na której grana jest ludowa muzyka bretońska. Wykonują ją współcześni artyści, nierzadko bardzo w Bretanii, Francji a nawet w świecie popularni. To zabawa, która gromadzi tysiące ludzi. Chętnie biorą w niej udział wszystkie pokolenia Bretończyków. Korzystając z dobrodziejstwa internetu "Fest Noz" transmitowany jest z Bretanii na cały świat dzięki czemu jego publiczność dochodzi do 200 tysięcy osób.

Poznański "Dom Bretanii", instytucja zajmująca się popularyzacją kultury francuskiej, dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem diaspory bretońskiej "An Tour Tan" od kilku lat organizuje transmisję "Cyber Fest Noz". Jak dotąd transmisje odbywały się w różnych miejscach, po raz drugi będzie to klub "Blue Note". Zabawa trwa całą noc. Podczas tegorocznej edycji (22 maja) oprócz transmisji z Bretanii będzie nawiązywane połączenie z Nowym Jorkiem, Sydney i Poznaniem (sic!). Dzięki temu cały świat zobaczy - jak "Fest Noz" obchodzą Polacy.

Tańczy się takie tańce, jakie podają muzycy grający na CFN, jest to bardzo duży przekrój. Na pewno pojawią się An Dro, Scottisch, Cercle Circassien, Gavotte des Montagnes, Plinn, Rond de Saint Vincent, Laride, Ridee oraz wiele, wiele innych. Uczestnikom imprezy na wielkim ekranie przygrywać będą takie sławy jak: Skolvan, David Pasquet Trio, Follenn, Kendirvi, IMG, Trio Sylvain Barou, Bagad Cesson-Sevigne.

Przed imprezą organizowane będą w klubie krótkie warsztaty tańca (ok 19:00). Poprowadzi je Tomek Kowalczyk, doskonały tancerz i nauczyciel.

W programie poznańskich obchodów, oprócz warsztatów i całonocnej zabawy zaplanowano również projekcję filmu dokumentalnego o zmarłym w 2007 r. znanym bretońskim muzyku Youennie Guernigui oraz koncert zespołu Kataje. Szczegóły na stronie  Domu Bretanii

Wszystkim, którzy mają ochotę zobaczyć "Cyber Fest Noz", a nie będą mogli przyjechać do Poznania polecamy stronę: www.cyberfestnoz.comna której znaleźć można także bogate archiwum wideo z poprzednich edycji oraz relacje z najważniejszych imprez kultury bretońskiej.

Folk24.pl jest partonem medialnym tej imprezy.

 

"Cyber Fest Noz", 22.05.2010, klub Blue Note w Poznaniu, wstęp: 10 zł

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu