Zmiany w Gadkach

Nowy numer pisma folkowego
Witt Wilczyński, 19 maja 2010
Pismo folkowe "Gadki z Chatki" nr 85
Fot. Marcin Stelmaszczuk
Jest już w sprzedaży kolejne wydanie Pisma Folkowego "Gadki z Chatki". To ostatni numer, który przygotowywała redaktor naczelna Małgorzata Kacprzak-Kamińska. Nowym naczelnym został Marcin Czyż.

"Gadki z Chatki" to jedyny na dzień dzisiejszy w Polsce magazyn poświęcony muzyce folk, folklorowi i szeroko rozumianej kulturze etnicznej. Jest wydawany w Lublinie w środowisku Orkiestry pw. Św. Mikołaja i "Chatki Żaka", przy współpracy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Stowarzyszenia Animatorów Ruchu Folkowego. Początki tego zacnego czasopisma sięgają maja 1996 roku. Jego celem było i jest przybliżanie czytelnikom problematyki kultury tradycyjnej, a w szczególności folkloru muzycznego i towarzyszącego mu całego kontekstu kulturowego, a także szeregu współczesnych zjawisk z nim związanych. Oprócz tego pismo dokumentuje życie środowiska folkowego, prezentuje wszelakie nowości wydawnicze oraz całą gamę relacji z imprez w różny sposób związanych z folkiem.

Niech was nie zmyli numeracja pisma, rok 2009 w oznaczeniu jest jak najbardziej prawidłowy, nie jest to błąd a wynik pewnej przerwy w wydawaniu pisma, które z założenia jest dwumiesięcznikiem i by wszystko było zgodne z dokumentacją musi ukazać się w danym roku 6 wydań. Zgodnie z numerajcą otrzymujemy teraz ostatnie wydanie z ub.r., ale tematycznie jak najbardziej aktualne.

Gadki z Chatki, nr 85 (6/2009) zawierają m.in.:

To był ostatni numer redagowany przez Małgosię Kacprzak-Kamińską.

 

- Miałam sporo wątpliwości, czy przyjmować pracę w "Gadkach" na tak odpowiedzialnym stanowisku. Po namowach Agnieszki Mateckiej-Skrzypek i Bogdana Brachy pomyślałam, że spróbuję zrobić jeden numer. Miało być jedno wydanie a zostałam na trzy lata. Trafiłam do redakcji w gorącym okresie walki o utrzymanie RCKL w 2007 roku. Spodobało mi się. Przywiązałam się - wspomina w rozmowie z nami Małgosia Kacprzak-Kamińska.

Teraz ma zamiar więcej czasu poświęcić rodzinie, bo znowu będzie mamą, i pracy (jest logopedą) ale nie zamierza przerwać pracy redakcyjnej. Nadal bowiem będzie redagować gazetę kulturalną wraz... z dziećmi, z którymi od trzech lat prowadzi zajęcia w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Poniatowej. Zapewnia, że na nudę w najbliższym czasie nie będzie narzekać.

Małgosi i nowemu redaktorowi naczelnemu - Marcinowi Czyżowi życzymy powodzenia, a was zapraszamy do lektury kolejnych wydań pisma folkowego "Gadki z Chatki".

 

współpraca: Kamil Piotrowski

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu