Danar

Danar
Fot. Wojciech Wójtowicz
Wydanie płyty, powiększenie składu. Ostatnio w zespole zaszło sporo zmian. Utrwalają one pozycję tej w pełni profesjonalnej, posiadającej wyraźne brzmienie grupy na polskiej scenie folkowej.

Zespół powstał w Poznaniu w 2004 roku. Początkowo było to trio złożone z flecistki Eweliny Grygier, perkusjonalistki Patrycji Napierały oraz gitarzysty Tomasza Bieli. Idea założenia zespołu wykrystalizowała się w wyniku współpracy w ramach okołopoznańskiego środowiska folkowego (Klub Muzyki Celtyckiej w Domu Bretanii, Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa). Do składu dokooptowano wkrótce wokalistkę Małgorzatę Mycek.

Osią repertuaru grupy pozostaje muzyka irlandzka (Danar plasuje się w ścisłej czołówce przedstawicieli tego nurtu w Polsce), ale od początku istnienia zespół nie stroni od wycieczek w inne rejony "world music". Sami muzycy określają swoją twórczość mianem "Irish ethno jazz", co nie powinno dziwić w kontekście prezentowanego przez zespół brzmienia, faktycznie bardzo mocno jazzującego, a niekiedy zabarwionego bossa novą.

Grupa uczciła pięciolecie istnienia wydaniem pierwszego albumu, zrealizowanego w austriackiej wytwórni Heurekord. Wraz z debiutem płytowym rozszerzył się skład Danara - jego stałym członkiem został kontrabasista Adam Stodolski. Równolegle nastąpiła też przeprowadzka zespołu do stolicy.

danar (irl.) - obcy, barbarzyńca

Skład zespołu:

Dyskografia:

2009 - "Danar"
Strona internetowa: http://www.danar.art.pl

Archiwum

Pokaż menu