Nowy skład i brzmienie

Reaktywacja zespołu Danar
Anna Wilczyńska, 10 maja 2013
Danar
Fot. Press
Po informacji o zawieszeniu działalności przez grupę Green Wood, gdzie grała nasza redakcyjna koleżanka, tym razem pozytywniej. Drugi zespół z Eweliną w składzie, po prawie dwóch latach milczenia, szykuje się do powrotu.

Istniejący od 2004 roku Danar to już uznana marka i jedna z ciekawszych kapel grających muzykę celtycką w Polsce. Debiutancką płytę wydali cztery lata temu, jednocześnie w Polsce i Austrii. Głównymi inspiracjami muzyków jest tradycyjna muzyka irlandzka i bretońska, na podstawie której tworzą własne, oryginalne aranżacje, często sięgając po elementy z innych gatunków muzycznych, takich jak jazz, etno, swing czy bossa nova.

Po wydaniu płyty Danar często koncertował - na największych festiwalach celtyckich w Polsce, odwiedzali też inne kraje. Warto wspomnieć, że członkowie zespołu doskonalą też swoje umiejętności jeżdżąc na warsztaty instrumentalne do Irlandii. Od dwóch lat trochę o nich "przycichło" - ale częściowo wynika to z faktu, że wielu muzyków grupy zaangażowanych jest w innych zespołach i projektach folkowych.

Tomasz Biela, Ewelina Grygier i Małgorzata Mycek tworzą tradycyjne Macalla Trio, którego główny repertuar stanowią kolędy celtyckie -pisaliśmy o tym zimą. Z kolei najbardziej kameralny, dwuosobowy skład Danaru czasem występuje pod szyldem Duo Grygier/Biela.

Teraz zespół powraca na scenę koncertem w stolicy i na pewno będzie to duża gratka dla miłośników muzyki celtyckiej. Tym bardziej, że grupa znacznie rozszerzyła swój skład (skrzypce, perkusja). Odeszła Patrycja Napierała (bodhran) a dołączyli Andrzej Kowalski - gitara basowa, Wojciech Mularczyk - skrzypce, Maciej Wojcieszuk - perkusja.

Danar zapowiada w związku z tym zupełnie nowe brzmienie i wiele niespodzianek:

- "Nie możemy się doczekać, kiedy znowu wyjdziemy na scenę, już nie mieścimy się z energią w sali prób. Co pokażemy na scenie DK Rakowiec? Myślę, że nasi wierni fani nie będą zawiedzeni, nasza muzyka to nadal fuzja tradycji irlandzkiej z wieloma różnymi gatunkami muzycznymi, ale na pewno zaskoczymy Was nowym brzmieniem i energią. Na razie latem chcemy zagrać dużo koncertów i kontynuować tworzenie muzyki, zimą planujemy być gotowi do nagrania nowej płyty" - napisał nam lider grupy, Tomasz Biela.

Bardziej spektakularna premiera nowego oblicza zespołu odbędzie się 25 maja w Toruniu w czasie festiwalu Celtycki Gotyk.

Szczegóły koncertu w Warszawie jak zwykle w dziale "wydarzenia".

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu