Celtowie nad Bałtykiem

Projekt „Macklamara“ w Warszawie
Kamil Piotr Piotrowski, 16 października 2013
Macklamara
Fot. Press
Co łączy ludową muzykę ze Szwecji z polskim folklorem, jakie miejsce w obu kulturach zajmują celtyckie inspiracje, czy można je łączyć? Już za chwilę, trójka wyjątkowych muzyków odpowie w Warszawie w praktyce na te pytania.

Pomysł na połączenie kilku muzyków, kilku kultur, tradycji pod wspólnym mianownikiem zrodził się jakiś czas temu. Tym mianownikiem stały się Morze Bałtyckie i muzyka celtycka. Jak pisze we wstępie do nowego swojego projektu Tomasz Biela:

- "W bogatej szwedzkiej tradycji muzyczno-tanecznej znane są melodie i tańce, które pochodzą z Wysp Brytyjskich i trafiły do Szwecji pod koniec XVIII wieku za pośrednictwem brytyjskich żeglarzy: engelska, rul, långdans, anglais, schottis. Można wsród nich znaleźć melodie identyczne z granymi do dziś w Szkocji czy Irlandii. Również po polskiej stronie Bałtyku znaleźć można (w Wielkopolsce i na Mazurach) tańce pochodzenia szkockiego - szoty."

Trójka muzyków: Astrid Selling (Szwecja) - skrzypce, śpiew, tańce; Ewelina Grygier (Polska) - drewniany flet poprzeczny i Tomasz Biela (Polska) - gitara akustyczna, mandola, postanowiła połączyć siły, doświadczenia, inspiracje i pasje, by pokazać, że muzyka, tworzona w odległych krainach może pochodzić z jednego źródła i łączyć, nawet tak różne wrażliwości jak słowiańska i nordycka.

Astrid Selling - skrzypaczka i pieśniarka z Blekkinge w południowej Szwecji. Uhonorowana mianem "riksspelman" - oficjalnym państwowym tytułem nadawanym muzykom tradycyjnym. Od trzech lat tworzy międzynarodowy projekt "Baltic Sea Inter Cult", w ramach którego współpracuje z muzykami ze Szwecji, Estonii i Polski. Celem projektu jest budowanie mostów między kulturami i pokoleniami przez wspólne eksplorowanie muzycznej tradycji krajów nadbałtyckich.

Ewelina Grygier - gra na drewnianym flecie poprzecznym w zespołach Danar, Macalla Trio i Duo Grygier/Biela. Występuje także w Warszawskiej Grupie Gamelanowej wykonującej tradycyjną muzykę indonezyjską. Prowadzi warsztaty gry na flecie w Polsce i zagranicą, a także cykliczne zajęcia flażoletowe dla dzieci i młodzieży.

Tomasz Biela - gitarzysta, lider zespołów Danar, Macalla Trio i Gwerenn (muzyka irlandzka, bretońska i francuska). Współtworzy Duo Grygier/Biela oraz wykonuje muzykę średniowieczną z zespołem Tryzna. Na swoim koncie ma liczne koncerty w kraju i za granicą (Austria, Holandia, Francja, Niemcy, Szwecja, Dania).

Ta trójka już w najbliższą sobotę poprowadzi projekt "Macklamara", na który złożą się warsztaty tańca i muzyki oraz koncert tria. Szczegóły programu znajdziecie w naszym dziale wydarzenia.

Macklamara, 19.10.2013, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu