O' Gwiazdo Betlejemska

Kolędy po celtycku
Kamil Piotr Piotrowski, 4 stycznia 2011
Trójca Danaru
Fot. Press
Pomysł zrodził się spontanicznie. na papierosie, w przerwie koncertu w Amsterdamie. Na początku to była wielka niewiadoma. Repertuar, skąd go wziąć, czy w ogóle są jakieś celtyckie kolędy? Okazało się, że jest tego całkiem sporo.

Wszystkie krainy celtyckie i polskie, mimo, że tak różne od siebie, mają też wiele podobieństw. O nich właśnie, o zwyczajach świątecznych, popłyną opowieści podczas koncertu "Celtic Carols" w Poznaniu, gdzie muzyka oczywiście będzie na pierwszym planie.

- "To miał być pomysł na "trochę ruchu w zimie"... bo w świecie celtyckim zima jest od spania póki co... nie ma u nas tradycji imprezowania, jak np. bałkańskie sylwestry, dzięki czemu instrumenty bałkańskich kapel nie kurzą się w kącie" - wyjaśnia Ewelina Grygier z Danaru, inicjatorka koncertu kolędowego. W jego programie znajdą się nie tylko kolędy celtyckie, zaaranżowane przez Ewelinę i jej przyjaciół Małgosię Mycek i Tomka Bielę. Będzie też można posłuchać kolęd polskich, ale przedstawionych na sposób irlandzki.

- "Kolęda "Wśród nocnej ciszy" była stworzona do tego, by zagrać po niej irlandzkiego jiga,  a "O Gwiazdo Betlejemska" - to jig sam w sobie!" - przekonuje Ewelina. Z celtyckich utworów znajdą się w koncercie "Wexford Carol", "Good King Wenceslas" czy "Christ Child Lulallby".

Celtyckie kolędowanie odbędzie się 12 stycznia w Cafe Misja i będzie to absolutna premiera tego projektu. Jeśli się uda i będzie zainteresowanie w przyszłym roku koncertów z tego cyklu będzie więcej - zapowiada pomysłodawczyni.

I dobrze, bo to jedyny czas, by kolędy z kręgu celtyckiego usłyszeć. Ci, którzy dotarli na koncerty Moi Brennan wiedzą, że klimat takiego koncertu może być niesamowity.


Portal Folk24 jest patronem wydarzenia.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu