Comhlan

Comhlan 2006
Fot. Celtica
Powstali prawie osiemnaście lat temu a połączyła ich pasja do tańca. Są jedną z najstarszych grup tanecznych. Na równi w repertuarze traktują taniec irlandzki i szkocki. Prekursorzy, nauczyciele i wzór dla wielu nowych zespołów.

Zespół tańca irlandzkiego i szkockiego Comhlan działa od 1993 r. w Krakowie i jest jednym z dwóch najstarszych w Polsce zespołów, które uczą, prezentują i promują taniec irlandzki w Polsce i zarazem najstarszym, który w repertuarze ma także tańce szkockie. Zespół wykonuje m.in. tańce slip jig, jig, reel i step (pochodzące z Irlandii) oraz highland dances, country dances, ceilidh dances (ze Szkocji). 
Od czerwca 2001 roku Comhlan jest grupą afiliowaną przy Royal Scottish Country Dance Society (Królewskim Stowarzyszeniu Tańców Szkockich). Jest to największa na świecie organizacja zrzeszająca grupy oraz indywidualnych tancerzy wykonujących szkockie tańce dworskie (country dances). Taniec w wykonaniu Comhlanu to tradycyjne oraz autorskie układy, połączone z nowoczesną muzyką, graną z płyt lub na żywo. Zespół Tańca Irlandzkiego i Szkockiego Comhlan ma na koncie występy i współpracę z kilkoma polskimi zespołami grającymi muzykę irlandzką i szkocką, m.in. Beltaine, Carrantuohill czy orkiestrą dudziarzy Częstochowa Pipes & Drums. Zespół występował także z muzykami i tancerzami Opery Śląskiej. Stworzył lub współtworzył przedstawienia taneczno-muzyczne takie jak "Celtic Motion Project" czy jedyne w Polsce, oparte o tańce szkockie "Waverley". Za nimi już ponad 300 występów w kraju i zagranicą. Do najważniejszych można zaliczyć: występ dla irlandzkiego noblisty Seamus'a Heaney'a, występ dla Ambasadora Irlandii w Polsce Parick'a McCabe'a, Przystanek Woodstock w Żarach, Folk Fiesta w Ząbkowicach Śląskich, Festiwal Celtycki w Dowspudzie, Festiwal "Zamek" w Będzinie, Szkockie Gry w Czeskim Sychrowie, Celtic Fire Festival w Kijowie, jak również wielokrotne występy w programach TV.

W języku gaelic "comhlan" znaczy grupa przyjacioł, połączonych wspólną pasją i umiejętnością dobrej zabawy.

Skład zespołu:
Joanna Fill, Katarzyna Florkowska, Ewa Ilnicka, Joanna Karnas, Małgorzata Majewska, Urszula Mirek, Beata Mrózek, Anna Musiał, Ewa Olszowska, Grzegorz Pabian, Katarzyna Reszka, Anna Rey, Tuua Rinne, Daria Sobolewska, Aleksandra Stańczyk, Agata Stawska, Piotr Włodarczyk, Magdalena Wysocka, Anna Zięcik.

Strona internetowa: http://www.comhlan.pl

Archiwum

Pokaż menu