Comhlan zaprasza

20 lat tańca irlandzkiego i szkockiego
Kamil Piotr Piotrowski, 4 października 2013
Comhlan
Fot. Press
Dokładnie 20 lat temu, w październiku 1993 roku, narodził się zespół, który dziś jest tym dla miłośników tańca irlandzkiego i szkockiego, czym dla wielu fanów muzyki irlandzkiej jest grupa Carrantuohill, wzorem i liderem.

Na początku był zespół Tattoo, który założyli uczestnicy warsztatów Małgorzaty Godnej, która z Warszawy, przybyła do krakowskiego klubu „Rotunda“, by paru pasjonatom dać lekcje tańca irlandzkiego. Tattoo powstał w październiku 1993 r. Ze słynnego już "Drzewka Rayenne" czyli graficznego obrazu historii tańca irlandzkiego w Polsce (opublikowanego w serwisie Crosaire.at.pl) dowiemy się jeszcze, że wspomniana Małgorzata Godna, była zalążkiem tworzenia się ruchu tanecznego w Polsce, jako takiego.

Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Zespół Tattoo na przykład zmienił nazwę na Comhlan, która o wiele bardziej do nich pasuje, rozszerzył repertuar, zmienił nieco jego charakter z tradycyjnego na lekko estradowy, bo jak mówią, widzom też się coś należy, zwiedził trochę świata, no i stał się w swojej branży liderem, orędownikiem i edukatorem tańców irlandzkich, szkockich w Polsce. Jest jednym z dwóch zespołów, który tak długo, nieprzerwanie działa na polskiej scenie tanecznej.

W tym roku zespół Comhlan chcąc uświetnić swój jubileusz oraz jubileusz tańca irlandzkiego i szkockiego w Polsce w ogóle, zaprosił do Krakowa istniejące zespoły taneczne, by wspólnie zatańczyć i ogłosić światu, że w Polsce tańczy się już od 20 lat.

Najpierw w piątek (4.10), na Barce przy Bulwarze Kurlandzkim odbędzie się jubileuszowe Ceili, czyli irlandzka potańcówka, a dnia następnego (w sobotę, 5 października), najpierw w samo południe na Placu Szczepańskim w Krakowie „Flash mob z okazji 20 lecia tańca irlandzkiego“ - czyli wszyscy zgromadzeni „niespodziewanie“ zatańczą najbardziej znany taniec ceili „Walls of Limerick“, poćwiczyć można tutaj.

Na finał obchodów, o godzinie 17:00 odbędzie się Koncert Jubileuszowy, w Centrum Sztuki Współczesnej "Solvay", na który zjadą się i zatańczą następujące zespoły: Animus Saltandi, Celtica SCD, Eibleann, Ellorien, Eriu, Galway, Glendalough, Keraan, Lia Fail, Szkoła Tańca Jane Austen, Treblers, Trebraruna, Tuatha de Dannan oraz gospodarze Comhlan.

Wszystkim zespołom, instruktorom, tancerzom i zespołowi Comhlan przede wszystkim życzymy kolejnych lat w tańcu.

 

20 lat tańca irlandzkiego i szkockiego w Polsce; 20 urodziny grupy Comhlan, 4-5.10.2013, Kraków
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym obchodów

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu