Do tańca!

Zapowiedzi sceny celtyckiej - czerwiec
Aleksandra Szady, 15 czerwca 2015
Step irlandzki
Fot. Eriu
Scena celtycka szykuje się do gorącego lata zapowiadającego także gorące wydarzenia w klimacie muzyki i tańca irlandzkiego, szkockiego, ale nie tylko. Jak się okazuje, tuż przed samymi wakacjami nie braknie intensywnej nauki na warsztatach.

Niby już wszyscy myślą o urlopach, wakacjach, odpoczynku, ale nie organizatorzy, muzycy i przede wszystkim tancerze sceny celtyckiej. Dzieją się warsztaty, potańcówki, pokazy. Poniżej wybrane.

Potańcówka w Poznaniu

Załoga Bal Folk Poznań, zaprasza na odbywające się cyklicznie imprezy w Fort Colomb. Najbliższa odbędzie się 20 czerwca będzie jak zawsze typowym "balfolkiem" - czyli swobodną potańcówką przy tradycyjnych tańcach z różnych stron Europy, do muzyki na żywo.
 Będą na pewno bretońskie an dro i gavotte, francuskie bourée, rondeau, mazurka, scottishe, walczyki, chapelloise, portugalskie repasseado czy baskijskie siedem skoków. Działania Marty Tomczak i Krzyśka Rogulskiego (rozmowa z nimi tutaj -przyp.red.) to odpowiedź na żywą kulturę widoczną na bretońskich fest nozach, francuskich bal folkach, włoskich mazurkach czy jak dawniej bywało, na polskich potańcówkach, gdzie przy tradycyjnych nutach taniec był po prostu dobrą zabawą.

Na świeżym powietrzu

Także 20 czerwca w Tychach, szykuje się bardzo energetyczne widowisko. Zagra tu zespół Duan,  grający tradycyjną muzykę irlandzką, a zatańczy do muzyki Zespół Tańca Irlandzkiego Treblers.

Wielkie Ceili nad Wisłą

Jak co roku, uczestnicy regularnych warsztatów tańca irlandzkiego i szkockiego, prowadzonych przez zespół Comhlan, zaprezentują zdobyte umiejętności podczas ostatniego przed wakacjami ceili. Wszyscy przybyli też będą mogli dołączyć do irlandzko-szkockiej zabawy tanecznej. Impreza odbędzie się 21 czerwca w Centrum Kultury "Rotunda" w Krakowie.

Warsztaty z Austriaczką

Także do Poznania, 21 czerwca, zapraszamy wszystkich tych, którzy chcieliby podszkolić się w grze do tańca. Gościem specjalnym będzie znakomita skrzypaczka folkowa - Angelika Hudler z Austrii.
Na podstawie popularnych form tanecznych (scottish, mazurka, polska, slängpolska, walczyk, an dro, hanter dro i być może inne) Angelika spróbuje odpowiedzieć na pytania: co czyni muzykę taneczną, co sprawia, że tancerzom chce się tańczyć, jak skrzypce mogą im akompaniować, czy umiejętność tańca jest konieczna, by dobrze grać muzykę taneczną?



Warsztaty są otwarte dla wszystkich muzyków, którzy chcą się zmierzyć z graniem do tańca, a dotychczasowe doświadczenie w tej dziedzinie nie jest wymagane, mile widziani są wszyscy instrumentaliści, gdyż najważniejszą kwestią będzie wspólne granie do tańca.
 Zgłoszenia na warsztaty można przesyłać za pośrednictwem formularza rejestracyjnego.

Znowu w stolicy Wielkopolski

Wakacyjne warsztaty tematyczne z tańca irlandzkiego, stepu amerykańskiego, szykuje na koniec czerwca, w lipcu i sierpniu Etnobalans w Poznaniu. Pierwszy warsztat odbędzie się  27 czerwca, szczegóły i zapisy znajdziecie pod tym linkiem.

Akademia tańca

Muzyka irlandzka, widowiskowy irlandzki step i choreografie grupowe zagoszczą w Bemowskim Centrum Kultury w Warszawie już 28 czerwca. Odbędzie się tu pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu uczniów szkoły Anne-Marie Cunningham Dance Academy oraz jednego z najlepszych polskich zespołów tanecznych - Treblers.
 Po pokazie wspólna zabawa taneczna przy melodiach z Zielonej Wyspy.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu