Największe festiwale

Zapowiedzi sceny celtyckiej - sierpień
Aleksandra Szady, 8 sierpnia 2015
Interceltique Festival
Fot. Kamil Piotrowski
Największy festiwal muzyki celtyckiej w Polsce i największy festiwal kultury celtyckiej w Europie, ale również warsztaty tańca ze znaną trencerką czy szkockie klimaty taneczno muzyczne nad morzem i spotkania "Celtów" z szantymenami.

W tym miesiącu czekają nas dwa największe festiwale kultury celtyckiej, jeden w Polsce, drugi w Bretanii, ale po kolei...

Folk w Forcie w Poznaniu

Już w sobotę, 8 sierpnia, potańcówka w Forcie Colomb. Będzie dużo nowej muzyki, ale znajdzie się też chwila na ulubione klasyki. Bretońskie an dro, gavotte, francuskie bourée, rondeau, mazurka, scottishe, walczyki, chapelloise, portugalskie repasseado, baskijskie siedem skoków.

Trebraruna nad morzem

Już w najbliższą niedzielę, 9 sierpnia, między 14.30 a 15.00, możemy wypatrywać szkockich kiltów i trebrarunowych koszulek na Długim Targu koło fontanny Neptuna w Gdańsku. Zespół Trebraruna będzie gościem Letniej Redakcji Dziennika Bałtyckiego. W programie warsztaty taneczne dla wszystkich chętnych.

Bitwa w Katowicach


Podczas imprezy „Fajer na Nikiszu”, w klimatycznej dzielnicy Katowic - Nikiszowcu (9 sierpnia), od 18:00, spotkają się grupa Yejku oraz Beltaine, w towarzystwie grupy tanecznej Glendalough. Grupa Beltaine w sierpniu koncertuje także w Opolu (14.08), Cieszynie 15.08) oraz podczas...

Festiwal Muzyki Celtyckiej "Zamek"

W przedostatni weekend sierpnia (21-23 sierpnia), pod murami będzińskiego zamku spotkają się fani kultury celtyckiej, by posłuchać polskich, i przede wszystkim zagranicznych zespołów (w tym roku z Czech, Francji) wykonujących muzykę irlandzką, szkocką, bretońską. W programie obok koncertów, także pokazy taneczne, warsztaty fletowe, gitarowe, tańca.
Będziemy mogli m.in. zobaczyć magiczny, pełen szkockiego i irlandzkiego klimatu spetakl taneczny na motywach baletu "La Sylphida“, który zaprezentuje grupa tańca szkockiego i irlandzkiego Comhlan. Wydarzeniem z pewnością będzie występ grupy Plantec no i warsztaty taneczne u Tomka Kowalczyka. O szczegółach jeszcze będziemy pisać na Folk24.

Drugie Warsztaty z Crystel Benton

Znamy już szczegóły kolejnych warsztatów tańców highland z Crystel Benton. Które to odbędą się w  Krakowie 29 i 30 sierpnia. W sobotę odbędą zajęcia "private" dla grup zorganizowanych lub osób indywidualnych, w niedzielę warsztaty dla wszystkich.

Duan i Treblers na szantowym festiwalu

Zespół Duan i grupa tańca irlandzkiego Treblers wybiorą się pod koniec sierpnia (28-30.08) na jeden z ciekawszych festiwali folku morskiego w Europie "Bie Daip", do Holandii. W muzyce morza jest bardzo dużo celtyckich klimatów, zwłaszcza irlandzkich, ale i Bretończycy sporo o morzu śpiewają, a melodie taneczne na dawnych pokładach były niemal tak popularne, jak szanty. O kulisach tego zaproszenia opowiada nam w wywiadzie Witek Kulczycki z Duan.
Polecamy też, świetnie zrealizowany, film promocyjny Treblers:

Interceltique Festiwal w Lorient

Także w sierpniu (7-16.08) w małej miejscowości Lorient, na południowym-zachodzie Bretanii, odbywa się największy festiwal kultury celtyckiej w Europie – Interceltique Festival de Lorient. W tym roku po raz 45. Ostatnio odwiedziło go ponad 700.000 widzów z całego świata. Masa koncertów, spotkań, parad, warsztatów, konkursów, stoisk, dźwięków, instrumentów, łodzi – wielkie święto krain celtyckich. Jeśli będziecie w pobliżu warto zajrzeć. W tym roku w programie m.in. legendarny Carlos Nuñez, Daft Monkeys (Kornwalia), Alberto Coya (Galicja), Andy Gibbs (Szkocja), Aon Teanga: Çhengey Project (Wyspa Man), a także wiele, wiele innych wykonawców muzyki celtyckiej ze wszystkich krain.

Celtycko w Paimpol

Sporo celtyckich klimatów odnajdziecie też w bretońskim Paimpol (14-16.08), gdzie po raz jedenasty odbędzie się Festival du Chant de Marin, czyli największa impreza folku morskiego w Europie. W programie masa bretońskich zespołów, potańcówki do rana, czterozespołowa reprezentacja z Polski (North Cape, Orkiestra Samanta, Sąsiedzi, Wbrew Pozorom), a nawet gwiazdy world music. Tegoroczny temat festiwalu to "Południe"… Francji, Europy, świata. Będzie gorąco!

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu