Trójkolorowy taniec

Bal Folk w Gliwicach
Kamil Piotr Piotrowski, 8 października 2010
Bal Folk w Château-Thierry
Fot. Kamil Piotrowski
Tradycja organizowania zabaw tanecznych do muzyki folkowej o nazwie "Bal Folk" została zapoczątkowana we Francji po II wojnie światowej. Dziś "Bal Folk" jest w kalendarzach imprez we Francji, Belgii, Holandii i Niemczech.

Ale i Polska może się pochwalić stale rosnącą liczbą warsztatów tańca ludowego i zabaw tanecznych do muzyki ludowej, które przyciągają coraz większe rzesze ludzi. "Dom Tańca" w Warszawie, "Dom Bretanii" w Poznaniu, Festiwal "Zamek" w Będzinie to znane miejsca, gdzie taniec ludowy z Polski, Bretanii, Irlandii czy Szkocji jest uczony i co najważniejsze, obecny na imprezach. Do takich miejsc dołączy z "Balem Folk" już 22-24 października Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach.

Inicjatorką i organizatorką imprezy jest Dominika Płonka, wokalistka i flecistka zespołów folkowych Sąsiedzi i Za Płotem. Będąc z tym pierwszym na koncertach we Francji miała okazję podejrzeć jak przebiegał tamtejszy "Bal Folk". Nawiązane wtedy i później kontakty zaowocowały organizacją podobnej imprezy w Gliwicach.

Podczas trzech dni polskiego "Balu Folk" uczestnicy będą mogli poznać tańce nie tylko z różnych regionów Francji ale także Polski i Irlandii, a nauczać ich będą ci, którzy niejeden obcas w tańcu sobie połamali. I tak, tańców francuskich (z regionów Berry, Gaskonii i Bretanii) nauczać będą tancerze ze stowarzyszenia "Danse En Omois". Tańców polskich uczyć będą członkowie "Domu Tańca" z Warszawy, a taniec irlandzki zaprezentują tancerze z gliwickiej grupy Salake. Wśród gości znajdzie się także Tomek "Bretomek" Kowalczyk, znany w światku folkowym pasjonat i nauczyciel tańców bretońskich.

Nabytą wiedzę będzie można sprawdzić podczas zabaw, które zakończą każdy z dwóch warsztatowych dni oraz podczas niedzielnego finału (w klimatycznych wnętrzach starej "Fabryki Drutu"). Do tańca zagrają zespoły 2 Guingois z Szampanii i O’Conan Quartet z Bretanii oraz Sąsiedzi i Za Płotem. Szczegółowy program w naszym dziale "koncerty" oraz na stronie www.balfolk.pl - zapraszamy.

Portal Folk24.pl jest patronem medialnym "Bal Folk 2010".

Bal Folk, 22-24.10.2010. Gliwice

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu