Mokry folk Nad Kanałem

Festiwal Morza w Gliwicach
Kamil Piotr Piotrowski, 30 września 2010
Sąsiedzi
Fot. Kryspin Pluta
Indygo, Banana Boat i Cztery Refy, na zaproszenie zespołu Sąsiedzi, przywrócą szanty Gliwicom. Marynarskie pieśni pracy i folk morski, po kilku latach przerwy, wracają do miasta portowego nad Kanałem Gliwickim.

Gliwice miały już swój festiwal piosenki żeglarskiej. Na przełomie XX/XXI wieku Śląski Yacht Club organizował tu "Silesian Shanties". Odbyło się kilka edycji, ostatnia bodajże w 2004. Później, koncerty szant i pisenek żeglarskich odbywały się w Tavernie Folkovej "Latarnia" (2005-2007), a po jej zamknięciu odbyło się kilka pojedyńczych koncertów. Festiwalu jak nie było tak nie było. Słuchy po mieście chodziły i tyle. Jak z każdym przedsięwzieciem, by się udało muszą znaleźć się odpowiedni ludzie, w odpowiednim miejscu i czasie. Ten moment właśnie nastał.

W połowie października, dokładnie 17, w klimatycznym obiekcie poprzemysłowym "Fabryce Drutu" odbędzie się I Festiwal Morza "Nad Kanałem". Przygotowują go wspólnie Stowarzyszenie GTW, zespoł folkowo-szantowy Sąsiedzi i Agencja "Invini".
- "O festiwalu myśleliśmy od dawna, sami żeglujemy, śpiewamy szanty, organizujemy imprezy kulturalne, ale jesteśmy młodym stowarzyszeniem i nie mieliśmy jeszcze "mocy" by taki festiwal zrobić sami. Na szczęście poznaliśmy Sąsiadów, zrobiliśmy wspólnie kilka koncertów i doszliśmy do wniosku, że razem nam się uda" - opowiada Darek Opoka, prezes Stowarzyszenia GTW. "Znaleźliśmy wsparcie kilku instytucji m.in. Samorządu Miasta Gliwice, firmy QNT - Systemy Informatyczne z Gliwic, Stowarzyszenia "Cała Naprzód" i "Fabryki Drutu" i wzięliśmy się do organizacji" - dodaje Darek.
Na niedzielnym koncercie wystąpi czołówka polskiej sceny szantowej, i piszę to z pełną świadomością znaczenia słowa "szanta", gdyż każdy z wykonawców ma szanty, czyli marynarskie pieśni pracy dawnych pokładów, w repertuarze (i śpiewa je a cappella). A mowa tu o zespołach: Banana Boat, Cztery Refy, Indygo i gospodarzach - Sąsiadach.
Bilety i szczegóły można znaleźć na stronie festiwalowej: www.nadkanalem.pl

Portal Folk24.pl wraz z Gazetą Gliwicką, Radiem Plus, Magazynem Style, Magazynem Żagle, serwisem wGliwicach.pl, serwisem koncerty.net.pl, portalem szantymaniak.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

I Festiwal Morza "Nad Kanałem", 17.10.2010, Gliwice

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu