Radical Polish Ansambl przypomni Tadeusza Sielankę

Folkowo Bemowo z mazurkami i ragami
Witt Wilczyński, 5 lutego 2020
Fot. D. Kulesza
Twórczość muzyczna Tadeusza Sielanki, odkryta w 2016 roku, stała się inspiracją dla Radical Polish Ansambl. Ta nietuzinkowa muzyka, łącząca w sobie elementy polskich mazurków i hinduskich rag już niebawem zabrzmi na Bemowie.

Postać oraz twórczość Sielanki odkryta została przez cenionego polskiego klarnecistę awangardowego Wacława Zimpla w archiwach Biblioteki Publicznej w Delhi.

Innym, ciekawym źródłem informacji o Tadeuszu Sielance jest książka Sławomira Rawicza p.t. „Długi marsz”, opisująca historię ucieczki grupy więźniów z gułagu na Syberii w 1941 roku i ich pieszej wędrówki do Indii i Iranu. Wymieniony tam został Tadeusza Sielanka, polski skrzypek ludowy pochodzący spod Sochaczewa, będący żołnierzem kampanii wrześniowej 1939 roku.

Badacze przypuszczają, że Sielanka po udanej ucieczce osiedlił się w północnych Indiach, gdzie nawiązał kontakt z wykonawcami muzyki hindustańskiej i z czasem wypracował oryginalny styl kompozycji oraz improwizacji oparty na tradycjach polskiej muzyki ludowej i indyjskich ragach. Można zatem stwierdzić, że międzykulturowe eksperymenty i zaawansowane transowe formy leżą w naturze polskiej muzyki tradycyjnej.

Sześcioro „ludowych” skrzypków oraz grający „na dżazie” perkusista, artyści znani z takich grup, jak L.Stadt, Lautari, Tęgie Chłopy i Odpoczno, podjęło wyzwanie rekonstrukcji muzyki polsko-indyjskiego eksperymentatora. Namówili też kilku współczesnych kompozytorów do podążania tym samym tropem. Dziś mają w repertuarze nie tylko dzieła Sielanki, lecz także min. Zygmunta Krauzego, Cezarego Duchnowskiego czy Agnieszki Stulgińskiej.

Działający dopiero od ponad roku Radical Polish Ansambl występował już na tak prestiżowych festiwalach, jak lubelskie „Kody” czy krakowskie „Sacrum Profanum”. W listopadzie 2019 ukazała się ich debiutancka płyta. Podczas kolejnej edycji „Folkowo Bemowo” zagrają w sali widowiskowej BCK.

Radical Polish Ansambl zaprasza wszystkich, niezależnie od wieku, których ciekawi tworzenie nowatorskiej muzyki do wspólnej, intrygującej, dźwiękowej zabawy i kompozytorskiej kreacji, która zostanie stworzona w czasie warsztatów. Zgodnie z tradycją muzycznego cyklu "Folkowo-Bemowo" wspólnie stworzony utwór zostanie wykonany na wieczornym koncercie.

 

Folkowo-Bemowo: Radical Polish Ansambl, 22.02.2020, BCK, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu