Przed premierą

Before Festiwalu Muzyki Świata "Ogrody Dźwięków"
Kamil Piotr Piotrowski, 12 maja 2015
Vołosi w Katowicach
Fot. Kamil Piotrowski
Festiwal Muzyki Świata „Ogrody Dźwięków” dopiero w czerwcu, ale w minioną sobotę odbył się w Katowicach koncert, zapowiadający ten festiwal oraz premierę płyty, która już za chwilę.

Koncertem zespołu VOŁOSI, w kameralnej sali Pałacu Młodzieży, Katowice ogłosiły wejście w ostatni etap przygotowań do kolejnej, 3 edycji Festiwalu Muzyki Świata "Ogrody Dźwięków". Zespół wybrany nieprzypadkowo, gdyż związany jest też z Katowicami (w osobach dwójki muzyków), poza tym repertuar Vołochów to nic innego jak inspiracje muzyką świata - świata Karpat, ale także m.in. muzyką gruzińską.

O zespole zrobiło się głośno, gdy pojawili się (jeszcze jako Wołosi i Lasoniowie) w konkursie Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w 2010 i zdobyli tam wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. Rok później w konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU otrzymali Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie. VOŁOSI wystąpili na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. TFF Rudolstadt, ArtPole, ArtGene, Dwa Brzegi, Spoiwa Kultury, FolkBaltica, ArtZona), odbyli liczne trasy koncertowe (Niemcy, Dania, Gruzja, Ukraina), a ich koncerty były transmitowane przez Program II, Program III Polskiego Radia oraz niemiecką stację WDR3.

Istotą ich muzyki jest spotkanie ludzi z różnych światów. Po jednej stronie stoją muzycy klasyczni, bracia Krzysztof i Stanisław Lasoniowie. Instrumentaliści, związani na co dzień z Katowicką Akademią Muzyczną, którzy zawsze marzyli o improwizacji i którzy ponad wszystko ukochali ludowość wraz z jej spontanicznością, witalnością i pięknem. Z drugiej strony muzycy ludowi, górale - Zbigniew Michałek, Jan Kaczmarzyk i Robert Waszut - którzy wnoszą do zespołu nutę karpacką, a z nią mnogość muzycznych ekspresji.
Grupa ma na koncie jedną płytę "Vołosi", ale na koncercie w Katowicach, który trwał ponad godzinę, zaprezentowali większość materiału z mającej się ukazać w połowie maja drugiej płyty. Była to więc niejako prapremiera. A płyta będzie miała tytuł "Nomadism" i tak opowiada o niej Stanisław Lasoń:

- "Na płytę złoży się ok. 40 minut muzyki, w sumie 15 utworów i jest to efekt naszych ciągłych poszukiwań. Tytuł 'Nomadism' oddaje charakter albumu, nawiązując zarówno do niezwykłych podróży i spotkań, których doświadczyliśmy podczas pięciu lat wspólnego grania, jak i do potrzeby wolności, która siedzi w naszych głowach. Zwraca uwagę na potęgę spontanicznej kreacji i potrzebę indywidualizmu. Dlatego mam nadzieję, że każdy odczyta nasz nowy album na swój własny sposób."

Koncert premierowy płyty "Nomadism" będzie miał miejsce w Studiu. im. Witolda Lutosławskiego, 15 maja, podczas 18 Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w Warszawie.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu