Tour, premiera i warsztaty

Zapowiedzi sceny celtyckiej - maj
Aleksandra Szady, 11 maja 2015
Celtica
Fot. Press
W maju też się dzieje. Wiosenny tour zespołu tańca irlandzkiego, warsztat z mistrzem, polskie grupy za granicą, ale i do nas, w ramach promocji swojej nowej płyty, przybędzie zespół aż z Vancouver. No i koncerty w klubach i plenerze.

Spring Tour

W niedzielę, 10 maja, ze swoimi spektaklami tanecznymi ruszyła w drogę grupa tańca irlandzkiego Reelandia. Trasa nazywa się "Spring Tour" i obejmie trzy miasta, w tym jedno zagranicą, a mianowicie: Warszawę, Łódź i Sztokholm. W koncertach Reelandi towarzyszyć będą zaprzyjaźnione grupy - muzyczne The Tone Nation i Fildis i taneczna Elphin. Szczegóły:
10.05.2015 - Warszawa (The Tone Nation)
23.05.2015 - Warszawa (Elphin),
30.05.2015 - Łódź (Elphin),
31.05.2015 - Sztokholm (Fildis).

Sean Nós z Mateuszem

Zajęcia ze starego stylu tańca irlandzkiego sean nós odbędą się w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie (13 maja).
 Poprowadzi je Mateusz Wójcik - absolwent prestiżowej uczelni Irish World Academy of Music and Dance, laureat programu "Riverdance Masterclass", twórca autorskiego spektaklu "Usłyszeć Taniec", w którym połączył różne techniki stepowania i muzykę na żywo (opowiada o tym w wywiadzie dla Folk24).
Sean Nós: w dosłownym tłumaczeniu "stary styl", pochodzący z rejonu Connemara, przeżywa renesans w Irlandii dzięki swojej przystępności i nastawieniu na zabawę - irlandzki "good craic". Jest to forma tańca, która stanowi pomost pomiędzy zamierzchłą tradycją, która otarła się o zapomnienie, a współczesnością.
 Wstęp bezpłatny.

Ślązacy w Holandii

Niedawno wrócili z Niemiec, a teraz wybierają się do Holandii. Śląska grupa Duan wystąpi, w znanym polskim grupom muzyki irlandzkiej, Mulligan's Irish Bar w Amsterdamie. Zagrają cztery koncerty - pierwszy już 14 maja.

Kanadyjscy Szkoci w Polsce

Niekonwencjonalna grupa, kanadyjsko-szkocki zespół celtic-punk-rockowy The Real McKenzies znów pojawią się w Polsce. W ramach promocji nowego materiału na kolejną płytę zagrają w Poznaniu (19 maja), w klubie "Pod Minogą".

10 lat na scenie

Swój jubileusz dziesięciolecia obchodzić będzie w tym miesiącu (24 maja) Zespół Tańca Irlandzkiego "Celtica" z Poznania (na zdjęciu powyżej). Z tej okazji aż dwukrotnie zaprezentują gościom premierowy spektakl taneczno-muzyczny "Lumen - Narodziny światła". Objęliśmy patronatem to wydarzenie, dlatego więcej szczegółów nt. obchodów znajdziecie już wkrótce na portalu.

W górach, na Śląsku i w Lublinie

Toruński Celtic Tree zagra i zaśpiewa w Jamnej (23 maja) na Festiwalu "Pod Słońce" przy Chacie Włóczykija. Carrantouhill zagości na "Cietrzewisku" na Zamku w Koszęcinie (24 maja) i z zespołem tanecznym Salake w Rydułtowach na Błoniach (31 maja). W Lublinie z kolei (także 31 maja), w otoczeniu pięknego parku w muszli koncertowej wystapi lubelski Lia Fail.

Z muzyką polską

Na koniec interesująca informacja, otóż muzycy zespołu Shannon wystąpią podczas Międzynarodowych Targów EXPO w Mediolanie (14 i 15 maja), jako jeden z reprezentantów Polski Wschodniej, ale w składzie zespołu... Hoboud, w którym także grali, a który pojawi się na scenie po sporej przerwie. Więcej o tym z achwilę na portalu. Sam Shannon z kolei dopieszcza lipcową trasę po...
 Irlandii! Ale o tym w kolejnych zapowiedziach.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu